Ευρώπη

Περίπατος της Μπαρτσελόνα στο δεύτερο μέρος, υπέταξε την Μπασκόνια

Στο δεύτερο μέρος η Μπαρτσελόνα ήταν απολαυστική σε άμυνα και επίθεση, λυγίζοντας την Μπασκόνια με 89-74 για την Liga Endesa.

Πιστή στο πλάνο της, η Μπαρτσελόνα με τρομερό μπάσκετ από την 3η περίοδο και έπειτα, νίκησε την Μπασκόνια με 89-74 για την δεύτερη αγωνιστική της Liga Endesa. Μάλιστα, στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με διψήφια διαφορά. Από εκεί και πέρα, ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έβαλε... φωνές και οι παίκτες του ανταποκρίθηκαν πλήρως στις εντολές του.

Για τους «Μπλαουγκράνα» κομβικός ήταν ο Γιάν Βέσελι με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ. Εξαιρετικός ήταν και ο Άλεξ Αμπρίνες με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ. Ο Νίκολας Λαπροβίτολα κατέγραψε 11 πόντους με 5 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά, o Ντάριους Τόμπσον ξεχώρισε με 13 πόντους. Άλλους 10 σκόραρε ο Ματ Κοστέλο παρέα με 6 «σκουπίδια».

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 39-51, 65-58, 89-74