Ευρώπη

Αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 85-73 της Χατάι και αποχαιρέτησε με νίκη το EuroCup μετά την 6η αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Αντίο με ψηλά το κεφάλι είπε στο EuroCup ο Παναθηναϊκός.

Οι πράσινες επιβλήθηκαν 85-73 της Χατάισπορ στο φινάλε των ομίλων της διοργάνωσης, αλλά περιορίστηκαν στην τέταρτη θέση, μετρώντας συνολικά δύο νίκες και τέσσερις ήττες.

Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη πήρε ευρύ προβάδισμα (+18) ως το ημίχρονο (53-35), όμως οι φιλοξενούμενες μείωσαν στους 9 στα μέσα της τρίτης περιόδου (57-48) και κράτησαν τη διαφορά αυτή ως και το τέλος (66-57).

Στην τέταρτη περίοδο οι «πράσινες» έριξαν ρυθμούς, με τη Χατάι να μειώνει στους τρεις (76-73), όμως με σερί εννιά πόντων ο Παναθηναϊκός κράτησε το προβάδισμα και τελείωσε το ματς με 85-73.

Κορυφαία για το τριφύλλι ήταν η Ριντ με 28 πόντους, 12 ριμπάουντ και 7 ασίστ και ακολούθησε η Χολμς με 25 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Πρώτη σκόρερ του ματς ήταν η Έλενμπεργκ της Χατάι με 30 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-32, 53-35, 66-57, 85-73