Ευρώπη

Λύγισε με το... ζόρι τη Σαραγόσα και πήρε τρίτη σερί νίκη η Μπασκόνια!

Η Μπασκόνια πέρασε με μεγάλη δυσκολία από την έδρα της Σαραγόσα, την οποία νίκησε με σκορ 85-80, πετυχαίνοντας το τρίτο συνεχόμενο θετικό της αποτέλεσμα στην ΑCB.

Συνεχίζει δυναμικά στην Ισπανία η Μπασκόνια!

Η ομάδα του Χοάν Πενιαρόγια κατάφερε να κάνει ακόμη ένα «διπλό», καθώς πέρασε με σκορ 85-80 από την έδρα της Σαραγόσα, παίρνοντας το τρίτο της σερί ροζ φύλλο στην ACB και ανεβαίνοντας στο 4-1!

Οι Βάσκοι ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο και πήραν διψήφιο προβάδισμα, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έκαναν αντεπίθεση διαρκείας και πλησίασαν μέχρι και στο καλάθι (75-77), αν και δεν κατάφεραν ποτέ να ισοφαρίσουν ή να περάσουν μπροστά, μένοντας στο 1-4 και πολύ κοντά στη ζώνη υποβιβασμού.

Κορυφαίος των με 21 πόντους και 5/9 τρίποντα ήταν ο Βάνια Μαρίνκοβιτς, ενώ 16 πόντους πέτυχε ο Κόντι Μίλερ-ΜάκΙνταϊρ και 12 ο Μάρκους Χάουαρντ. Στο «μηδέν» έμεινε ο Νίκος Ρογκαβόπουλος, που έπαιξε λίγο και δεν κατάφερε να ξεχωρίσει. Από τους γηπεδούχους, ξεχώρισε με 22 πόντους ο Μαρκ Σμιθ.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 34-45, 58-65, 80-85