Euroleague

Ασταμάτητη Φενέρ, «τέζαρε» και τη Ζενίτ

Στην 6η θέση της βαθμολογίας της EuroLeague ανέβηκε η φορτσάτη Φενέρ, η οποία έφτασε στην 9η σερί της νίκη, επικρατώντας 92-84 της Ζενίτ στην Τουρκία.

Την 9η συνεχόμενη νίκη της στη EuroLeague πέτυχε την Παρασκευή (5/2) η Φενέρμπαχτσε, η οποία επικράτησε 92-84 υποδεχόμενη τη Ζενίτ στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Ένα αποτέλεσμα, το οποίο επανέφερε την ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ εντός οκτάδας και συγκεκριμένα στην 6η θέση (14Ν-10Η). Ρίχνοντας εκείνη του Τσάβι Πασκουάλ, η οποία γνώρισε την της συνεχόμενη ήττα, στην 7η θέση (13Ν-9Η).

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντε Κολό (24π.), με τους Γκούντουριτς (19π.) και Βέσελι (16π.) να συνεπικουρούν. Ενώ, για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γουίλ Τόμας -κυρίως με την παρουσία του στο 1ο ημίχρονο- με 21 πόντους αλλά και ο Μπαρόν (13π.) που βγήκε μπροστά στο 4ο δεκάλεπτο.

Το ματς:

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο 1ο δεκάλεπτο (τελείωσε 25-25), ούσες αμφότερες αρκετά εύστοχες από τα 6,75μ. (3/3 και 5/8, αντίστοιχα). Σε ατομικό επίπεδο ο Γουίλ Τόμας ήταν εκείνος που βγήκε μπροστά για τη Ζενίτ (έχοντας 13 πόντους με 3/3 τρίποντα), με τη Φενέρ να παίρνει σκορ από πολλούς παίκτες.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στη 2η περίοδο, με τη μόνη διαφορά όμως ότι τα παραπάνω ποσοστά άρχισαν να μειώνονται. Ο -αμφίβολος πριν την έναρξη του παιχνιδιού- Γκούντουριτς ξεκίνησε να… ζεσταίνει το χέρι του (4/4 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο), βοηθώντας τους γηπεδούχους. Μάλιστα, η Φενέρ ήταν η πρώτη που κατάφερε να πάρει προβάδισμα έξι πόντων, με το καλάθι του Ντε Κολό (15π.) στα 20'' πριν την εκπνοή του δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 47-43.

Η Φενέρ ανέβηκε εκ νέου στο +6 (52-46), ύστερα από δυόμισι λεπτά στο 2ο ημίχρονο. Ο Γκούντουριτς πήγε αρκετά σύντομα στον πάγκο, καθώς συμπλήρωσε τα τρία προσωπικά φάουλ με 17' να απομένουν ακόμα στο ματς. Ωστόσο, είδε τους συμπαίκτες του όχι μόνο να προστατεύουν την υπέρ τους διαφορά, αλλά και να φτάνουν στο +8 (64-56, 2'50''). Παρόλα αυτά, η Ζενίτ με μπροστάρη τον Μπαρόν μπόρεσε να ψαλιδίσει τη διαφορά στον έναν (66-65) πριν το τέλος της 3ης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το μομέντουμ και κατάφεραν να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου (69-72, 8'19''). Σε εκείνο το σημείο το ματς πήρε μία άγρια ομορφιά, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Αυτό μέχρι και το 74-69 υπέρ των Ρώσων. Καθώς έκτοτε ακολούθησε ένα επί μέρους σερί 13-0 (82-74) για τούρκικο κλαμπ. Η Φενέρ σε γενικές γραμμές διαχειρίστηκε καλά το προβάδισμά της μέχρι και την τελευταία κόρνα, φτάνοντας στη νίκη (92-84).

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 47-43, 66-65, 92-84.

Η εκπληκτική άμυνα του Σπανούλη στον Μακ (video)
Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Τραυματίστηκε ο Φόστερ και πήγε στον πάγκο κουτσαίνοντας! (vid)
Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Η επιστροφή των «ερυθρόλευκων» (video)