Ελλάδα

Καθάρισε τον αξιόμαχο Κολοσσό και φεύγει για... τελικό με Γαλατάσαραϊ η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ με τους Γουίλιαμς και Γόντικα σε καταπληκτική κατάσταση νίκησε τον ανταγωνιστικό Κολοσσό 95-89, και τώρα στρέφεται στο πολύ κρίσιμο ματς με τη Γαλατάσαραϊ για το BCL (15/3, 19:30)!

Συνεχίζει τα θετικά αποτελέσματα η ΑΕΚ!

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη πέτυχε την τρίτη σερί νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις, επικρατώντας με σκορ 95-89 του Κολοσσού Ρόδου. Με αυτόν τον τρόπο, η ΑΕΚ ανέβηκε στο 11-7 στην Basket League και πάτησε εκ νέου τετράδα, ισοβαθμώντας με το Περιστέρι bwin! Τώρα, η Ένωση στρέφεται στο ματς της χρονιάς με τη Γαλατάσαραϊ για το Champions League στα Λιόσια (15/3, 19:30).

H AEK ήταν σε καταπληκτική μέρα επιθετικά και είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ξεφεύγοντας κάποια στιγμή και με 16 πόντους (74-58). Παρόλα αυτά, ο Κολοσσός έδειξε και πάλι πολύ ανταγωνιστικό πρόσωπο, δεν παράτησε το παιχνίδι και έριξε τη διαφορά μέχρι και στους 5 (89-84), χάνοντας τελικά στις λεπτομέρειες των τελευταίων λεπτών.

Απίθανο ματς για την Ένωση έκανε ο Κένι Γουίλιαμς. Ο Αμερικανός είχε 21 πόντους με 9/9 δίποντα, δίνοντας μεγάλες λύσεις στα τελευταία λεπτά, όταν ο Κολοσσός απείλησε με ανατροπή. Το καλύτερό του ματς με τα κιτρινόμαυρα έκανε και ο Κωστής Γόντικας, που σημείωσε 17 πόντους με 7/9 εντός πεδιάς. Διψήφιοι ήταν και οι Γιάνκοβιτς (14π.), Στρέλνιεκς (12π.), Φλιώνης (10π.) και Οριόλα (10π.).

Από τον Κολοσσό, που πάλεψε πάρα πολύ όμως έπεσε στο 8-9 και παραμένει όγδοος, καταπληκτικό ματς έκανε ο Σταρκς με 20 πόντους, ενώ 12 είχε ο Ντίξον και από 11 οι Μορέιρα, Κατσίβελης και Κόφεϊ. Ανησυχία υπάρχει στην ομάδα της Ρόδου για τον Ντίξον, που τραυματίστηκε στα τελευταία λεπτά και βγήκε από το παρκέ κουτσαίνοντας.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ δυναμικά το παιχνίδι και με πρωταγωνιστές τους Γουίλιαμς και Γόντικα που πέτυχαν από 4 πόντους προηγήθηκε γρήγορα με σκορ 8-0. Ο Κολοσσός ανέβασε την απόδοσή του και με Μορέιρα και Κατσίβελη άρχισε να μειώνει, διαμορφώνοντας το 10-6, πριν ο Ντίξον βάλει τρίποντο για το 10-9 και ο Μορέιρα γράψει το 10-11. Ο Γουίλιαμς συνέχισε να είναι καυτός και έβαλε ξανά μπροστά την ΆΕΚ με 17-13, πετυχαίνοντας πέντε συνεχόμενους πόντους, με τον Οριόλα να παίρνει τη σκυτάλη και να γράφει το 21-16. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Χρυσικόπουλου για το 23-19.

Ο Κολοσσός με τον Σμιθ προσπαθούσε να μειώσει στο σκορ στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως ο Γιάνκοβιτς πέτυχε συνεχόμενους πόντους για το 32-26. Ο Σταρκς απάντησε με ένα δικό του επιμέρους 8-0, το οποίο έδωσε στον Κολοσσό το προβάδισμα με +3 (32-35), πριν ο Φλιώνης ισοφαρίσει με δικό του τρίποντο σε 35-35. Η ΑΕΚ με Μάιλς και Γιάνκοβιτς ανέκτησε ένα μικρό +3 (40-37), όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν ξανά για το 40-41. Οι μάχες στις ρακέτες ήταν εντυπωσιακές και το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι μέχρι την ανάπαυλα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια πολύ κοντά στο σκορ (51-46).

Η ΑΕΚ με την έναρξη του δευτέρου μέρους ξέφυγε με +8 χάρη σε γκολ φάουλ του Γόντικα (56-48), με τον Φλιώνη να γράφει με τρίποντο το 59-50 και τον Γόντικα να βάζει ακόμη ένα καλάθι διαμορφώνοντας την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς (61-50). Η κατάρρευση του Κολοσσού συνεχίστηκε, με τον Έλληνα σέντερ να καρφώνει και πάλι για το 65-50. Οι Ροδίτες έτρεξαν ένα μικρό 4-0 για το 65-54, όμως ο Γόντικας ήταν ασταμάτητος και κάρφωσε για το 67-54. Με πέντε σερί πόντους του Στρέλνιεκς, η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά και στους 16 (74-58). Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε πάντως αντίδραση, με τους Σταρκς και Κατσίβελη να μειώνουν σε 74-65. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 81-68.

Ο Κολοσσός πάλεψε στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, μειώνοντας στους 10 με Ντίξον και Σμιθ (83-73), πριν ο Γιανγκ γράψει το 83-76 με τρίποντο. Οι Ροδίτες μείωσαν ακόμη περισσότερο, όταν ο Ντίξον έγραψε το 85-80. Η ΑΕΚ προσπαθούσε με τον Φλιώνη να ξεφύγει, όμως ο Κολοσσός έβρισκε απαντήσεις και κράτησε τη διαφορά χαμηλά (89-84). Η Ένωση βρήκε τις λύσεις που έψαχνε με τον Γουίλιαμς, ανεβάζοντας το προβάδισμά της στο +9 (93-84). Ο Αμερικανός έβαλε ακόμη ένα καλάθι και διαμόρφωσε το 95-86, βάζοντας τέλος στο ματς, που είχε τελικό σκορ 95-89.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 51-46, 81-68, 95-89