«Σφαλιάρα» στο... φάντασμα της ΑΕΚ από το Λαύριο!

Η ΑΕΚ δεν εμφανίστηκε ποτέ στο κλειστό τον Άνω Λιοσίων και δέχθηκε μία πολύ... γερή σφαλιάρα από το Λαύριο, γνωρίζοντας την ήττα με 95-81!

Δεν εμφανίστηκε ποτέ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και δέχθηκε... σφαλιάρα από το Λαύριο η ΑΕΚ (81-95)!

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ήταν κάκιστη σε άμυνα και επίθεση, έκανε πολλά λάθη και φάνηκε να μην είναι συγκεντρωμένη σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Εξαιρετικό σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού το σύνολο του Χρήστου Σερέλη, που πέτυχε μία τεράστια νίκη, την πρώτη μακριά από την έδρα του τη φετινή σεζόν.

Σε τρομερή μέρα βρέθηκε για τους φιλοξενούμενος ο Κόουλ με 23 πόντους, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Ζάρα (23π.), Κουζέλογλου (17π.) και Κολοβέρο (13π.). Δεν ήταν αρκετοί οι 17π. Του Γουίλαμς για τους «κιτρινόμαυρους».

Υποχώρησε στο 9-7 και στην τέταρτη θέση η «Ένωση», ανέβηκε στο 3-12 το Λαύριο.

Το Λαύριο μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε γρήγορα με 6-4. Ο Γιάνκοβιτς έκανε το 7-6 από τα 6.75μ, με τον Γερομιχαλό να ξαναδίνει το προβάδισμα στην ομάδα του, για το 12-11. Η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στο -6 (20-14), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με ένα γρήγορο 7-0 έκαναν το 21-20, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με 23-20 υπέρ τους.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν ακόμα καλύτερη στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα, ο Κουζέλογλου έκανε το 33-30, με τον ίδιο παίκτη να ανεβάζει τη διαφορά στο +5 (32-37), με νέο «χτύπημα» από τα 6.75μ. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να βρει τον ρυθμό της επιθετικά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα, με το Λαύριο να προηγείται με 42-36.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με... καταστροφικό τρόπο στα πρώτα 3.5 λεπτά του δευτέρου μέρους, με το Λαύριο να κάνει με αλλεπάλληλα τρίποντα το 53-36, φτάνοντας ακόμη και στο +17. Η ΑΕΚ βρήκε τα πατήματα της και με ένα 8-0 μείωσε σε 53-44. Ο Γουίλιαμς έφερε την «Ένωση» -8 (48-56) λίγο αργότερα, ωστόσο με τον Ζάρα να βγαίνει μπροστά, οι φιλοξενούμενοι έφεραν ξανά τη διαφορά στο +16 (50-66), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 67-56 για το Λαύριο.

Στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ δεν κατάφερε ποτέ να μπει στο παιχνίδι, οι Ζάρας και Κολοβέρος ήταν «καυτοί», ανοίγοντας ξανά τη διαφορά, με τον Κουζέλογλου να κάνει το 75-60. Στη συνέχεια, ο 35χρονος γκαρντ με δύο συνεχόμενα τρίποντα «έγραψε» το 85-67, μετατρέποντας τη συνέχεια του παιχνιδιού σε τυπική διαδικασία. Μάλιστα, το σύνολο του Σερέλη έφτασε ακόμη και στο +22 (67-89) και πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη με 95-81!

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-42, 65-67, 81-95