Ελλάδα

Με ψυχή χιλίων λεόντων υπέταξε το Περιστέρι και πέρασε στο F4 η λαβωμένη ΑΕΚ!

Με ψυχωμένη εμφάνιση και έναν ασταμάτητο Ανγκόλα, η ΑΕΚ των… 7,5 παικτών επιβλήθηκε 90-77 του Περιστερίου και πέρασε στο Final Four του Κυπέλλου!

Απίθανη ΑΕΚ υπέταξε το Περιστέρι και προκρίθηκε στο Final Four του Κυπέλλου! Καταθέτοντας και την ψυχή τους στο παρκέ, οι… 7,5 διαθέσιμοι παίκτες της λαβωμένης Ένωσης οδήγησαν τον «Δικέφαλο» στη νίκη (90-77).

Απίστευτος ο Ανγκόλα, που πέτυχε 31 πόντους και κατέβασε 9 ριμπάουντ, από… κοντά οι Γκρίφιν (17 πόντοι), Χάμερ (15 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Παππάς (13 πόντοι).

Εξαιρετικό κοουτσάρισμα και διαχείριση του ρόστερ από τον Δέδα, που πήρε την προπονητική «ταυτότητα» του Τόμιτς.

Από την ομάδα των δυτικών προαστίων, που προηγήθηκε μέχρι και με +13, διασώθηκαν οι ΜακΚρι (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Γκρέι (10 πόντοι).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε
δυναμικά το παιχνίδι και προηγήθηκε 6-2 στο πρώτο δίλεπτο, αλλά το Περιστέρι απάντησε με σερί 12-0 και ξέφυγε με +8 (6-14 στο 6’). Την ίδια ώρα, η Ένωση μπλόκαρε επιθετικά και έμεινε άποντη για περίπου 4 λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν τον ρυθμό και με οδηγούς τους Κόζι και Γκρέι, έκλεισαν την πρώτη περίοδο με +6 (15-21).

Η ομάδα των δυτικών προαστίων μπήκε… φουριόζα στο 2ο δεκάλεπτο και με τον ΜακΚρι να εκτελεί, ξέφυγε με +13 (15-28 στο 12’). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ψαλίδισαν τη διαφορά με σερί 6-0 (21-28). Κάπου εκεί οι παίκτες του Τόμιτς κυριεύτηκαν από νευρικότητα κι έδωσαν τη δυνατότητα στον «Δικέφαλο» να φτάσει στην ανατροπή του σκηνικού με επιμέρους σκορ 19-6 (40-39 στο 18’). Με τους Γκρίφιν, Ανγκόλα και Χάμερ να είναι ασταμάτητοι, η ομάδα του Δέδα έκλεισε το ημίχρονο με +3 (48-45).

Στην 3η περίοδο, οι παίκτες της ΑΕΚ συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν στο φινάλε του πρώτου μέρους και απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (58-50 στο 23’), εκμεταλλευόμενοι τα τραγικά λάθη του Περιστερίου. Μετά κόπων και βασάνων, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πλησιάσουν (60-57 στο 25’), ωστόσο ο Ανγκόλα ήταν ασταμάτητος και κράτησε όρθια την Ένωση, που έκλεισε το δεκάλεπτο με μικρό προβάδισμα (68-65).

Το 4ο δεκάλεπτο αναμενόταν συγκλονιστικό, ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν μεγάλα σουτ και με 3 διαδοχικά τρίποντα, εκτοξεύτηκαν στο +12 (79-67 στο 34’). Η ομάδα των δυτικών προαστίων απάντησε με προσωπικό 5-0 του Χρυσικόπουλου (79-72), αλλά μέχρι εκεί. Με Ανγκόλα και Παππά να εκτελούν, ο «Δικέφαλος» καθάρισε την… μπουγάδα κι έφτασε στο τελικό 90-77.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 48-45, 68-65, 90-77.

ΑΕΚ-Περιστέρι 90-77