Ισοπέδωσε το Περιστέρι ο Άρης!

Ένας εντυπωσιακός Άρης στο δεύτερο ημίχρονο δεν άφησε περιθώρια στο Περιστέρι, το οποίο συνέτριψε 87-68, για την τρίτη του σερί νίκη στη Stoiximan Basket League.

Κυρίαρχος Άρης στο Αλεξάνδρειο!

Με ένα καταιγιστικό δεύτερο ημίχρονο, οι «κίτρινοι» συνέτριψαν 87-68 το Περιστέρι, πετυχαίνοντας την τρίτη τους διαδοχική νίκη στη Stoiximan Basket League που τους ανέβασε στο 4-4.

Οι παίκτες του Καστρίτη έκαναν… σόου στο δεύτερο 20λεπτο, με την υπέρ τους διαφορά να φτάνει ακόμη και στο +27 (73-46).

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κέλι με 26 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τον Γουίλιαμς να είχε 14π. και τον Τζούστον 10π.

Στο ίδιο ρεκόρ πλέον και η ομάδα των δυτικών προαστίων, με τον Κόζι στο ντεμπούτο του να ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους.

Με περισσότερη ενέργεια και πρωταγωνιστή τον Κέλι, ο Άρης μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε 11-5, στα πρώτα πέντε λεπτά. Η αντίδραση του Περιστερίου ήρθε με τον Πέτεγουεϊ για την ισοφάριση (11-11), ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν με σουτ από την περιφέρεια και έτσι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +4 (19-15).

Με τους ΜακΚρί και Κόζι, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν (21-21) το ματς στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Στη συνέχεια, οι «κίτρινοι» ανέκτησαν το προβάδισα (25-21) και χάρη στους Γουίλιαμς και Κέλι πήγαν στα αποδυτήρια με το +6 (34-28).

Άρης-Περιστέρι 87-68

Πολύ κοντά ήταν οι δύο ομάδες στην αρχή του δεύτερου μέρους (36-34), με τον Άρη να βγάζει απανωτές άμυνες και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο να κάνει σερί 9-0 για το +11 (45-34), στο 24’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Καστρίτη είχαν τον απόλυτο έλεγχο και με μπροστάρη τον Λόκετ έστειλαν την υπέρ τους διαφορά στο +20 (62-42), με τη μία βολή του Μπράουν να διαμορφώνει το 62-43 της τρίτης περιόδου.

Ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους «κίτρινους» να πηγαίνουν στο +27 (78-51), το οποίο διατήρησαν μέχρι το 35’. Έκτοτε, ο Άρης χαλάρωσε, με το Περιστέρι να ρίχνει τη διαφορά (80-64) με τα τρίποντα στο 38’ και το τελικό σκορ να ήταν το 87-68.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 34-28, 62-43, 87-68