Νίκη με… άμυνα για την Ελλάδα

Με την καλή της άμυνα, η Εθνική νίκησε την... κακή επίθεση, αλλά και το Πουέρτο Ρίκο (77-69), για το 2/2 στο «Ακρόπολις».

Με «όπλο» την άμυνα αυτή τη φορά, η Εθνική κατέβαλε την αντίσταση του Πουέρτο Ρίκο, επικρατώντας 77-69, για το 2/2 στο τουρνουά «Ακρόπολις».

Μεγάλη αστοχία από το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, ειδικά έξω από τα 6,75μ. με 4/23 τρίποντα.

Πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να ήταν κορυφαίος με 14 πόντους. Άλλους 12π. πρόσθεσε ο Μήτογλου, ενώ από 10π. είχαν οι Λούντζης, Καββαδάς και Αθηναίου.

Από το Πουέρτο Ρίκο, ξεχώρισε ο Πινιέιρο με 17 πόντους, ενώ 16π. είχε ο Κλαβέλ.

Εξαιρετικά άστοχες ήταν οι δύο ομάδες στην αρχή του αγώνα, με το σκορ να ήταν στο 2-2 στο πρώτο τρίλεπτο. Οι κακές και άστοχες επιλογές στην επίθεση συνεχίστηκαν από την Εθνική, που δεν έβλεπε ούτε με… αίτηση το καλάθι. Από την άλλη, οι Μπράουν και Κλαβέλ «ζεστάθηκαν» και έτσι το Πουέρτο Ρίκο ξέφυγε στο +12 (4-16), στο 7’. Στα τελευταία λεπτά, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έσφιξε αμυντικά, είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ και παίζοντας πιο μυαλωμένα στην επίθεση, εκμεταλλευόμενο και το μπόνους των βολών, μείωσε στο -4 (14-18), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Περισσότερη ενέργεια έβγαλε η Εθνική στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, μειώνοντας στο καλάθι (21-23), στο 15’. Ωστόσο, στη συνέχεια οι παίκτες του Πιτίνο έπαθαν νέο «μπλακ άουτ», δεν ήταν κινητικοί στην επίθεση και κάνοντας λάθη έδιναν τη δυνατότητα στο Πουέρτο Ρίκο να διατηρεί σταθερά το προβάδισμά του (25-29), μέχρι το 17’. Εκεί, πέρασε στο παρκέ ο Κώστας Αντετοκούνμπο, ο οποίος έφερε τρομερή ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα η «επίσημη αγαπημένη» να κάνει ένα 7-0 για το προσπέρασμα και τον Γκάντια να διαμορφώνει με buzzer beater το 32-31 του πρώτου ημιχρόνου.

Ελλάδα-Πουέρτο Ρίκο 77-69

Τη νωθρότητα στην άμυνα «πλήρωσε» η Εθνική στην αρχή του δεύτερου μέρους, καθώς το Πουέρτο Ρίκο αρχικά ανέκτησε το προβάδισμα (35-37) και στη συνέχεια ξέφυγε στο +5 (37-42), στο 23’. Η αντίδραση της Ελλάδας ήρθε με καλές άμυνες, με κλεψίματα και καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, που έδωσαν ένα 8-0 (45-42), μέχρι το 27’. Όμως, στα εναπομείναντα λεπτά τα λάθη επέστρεψαν από τους παίκτες του Πιτίνο και δίνοντας… χώρο στον Κλαβέλ, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν στο +3 (47-50) την τρίτη περίοδο.

Τα προβλήματα της Εθνικής συνεχίστηκαν και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Κλαβέλ να στέλνει το Πουέρτο Ρίκο στο +4 (49-53), στο 32’. Στη συνέχεια, οι Καββαδάς και Αθηναίου έκαναν την ανατροπή (54-53), με τον διεθνή σέντερ να στέλνει την Ελλάδα στο +3 (60-57), στο 35’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν σταθερά μπροστά, αλλά οι φιλοξενούμενοι έμεναν κοντά (64-63), μέχρι το 37’. Στη συνέχεια, όμως, η άμυνα βελτιώθηκε ακόμη περισσότερο και οι διεθνείς έβγαλαν απανωτούς αιφνιδιασμούς αρχικά για το +7 (70-63) και με τον Λούντζη στο +9 (73-64), με τη νίκη να έρχεται με το τελικό 77-69.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 32-31, 47-50, 77-69

Ελλάδα (Πιτίνο): Ρογκαβόπουλος, Χρυσικόπουλος 4, Λούντζης 10 (1), Κατσίβελης 2, Καββαδάς 10, Σλούκας 9 (1τρ., 7 ασ.), Αθηναίου 10 (1), Μουράτος 1, Χουγκάζ, Αντετοκούνμπο 14, Κασελάκης 5 (1), Μήτογλου 12.

Πουέρτο Ρίκο (Κασιάνο): Πινιέιρο 17 (2), Κόντιτ 4, Ροντρίγκες, Μπράουν 14 (2), Γκάντια 6 (1), Ντίαζ 6, Πάρκερ 2, Αντούχαρ, Σόσα, Κλαβέλ 16 (1), Ορτίθ 2, Τόρο 2.