Ελλάδα

Νίκησε η ΦΕΑ, προκρίθηκε στον τελικό του «Unicef Trophy» κόντρα στον Πανιώνιο

Η ΦΕΑ επικράτησε 89-77 του Παπάγου και έκλεισε ραντεβού με τον Πανιώνιο στον τελικό του «Unicef Trophy» το Σάββατο (17/12, 15:00).

Ραντεβού τελικού έκλεισε η ΦΕΑ, που επικράτησε 89-77 του Παπάγου και τίθεται αντιμέτωπη με τον Πανιώνιο το Σάββατο (17/12, 15:00).

Μπορεί η ΦΕΑ να βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (16-20), πριν τη λήξη, όμως, του ημιχρόνου πλησίασε στο -5 τον Παπάγου. Η μεγαλύτερη διαφορά σε όλο τον αγώνα ήταν στο 15', όπου οι τυπικά φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +11 (41-30). Η ΦΕΑ γύρισε τον διακόπτη και μέσα σε 16 λεπτά πέτυχε 41 πόντους(!), με αποτέλεσμα να γυρίσει το ματς στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου στο 67-66. Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Κουρή δυσκολευόταν και ο Καραλευθέρης, εκμεταλλευόμενος την κατάσταση οδήγησε την ομάδα του στον τελικό με δύο τρίποντα και ισάριθμες βολές.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο εκπληκτικός Αλέξανδρος Στεργιάκης με 24 πόντους (8/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές), 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα. Καλή ήταν η εμφάνιση και του Βασίλη Καραχάλιου με 21 πόντους (5/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/6 βολές).

Για τον Παπάγου κορυφαίος ήταν ο Καρούζος, που σκόραρε 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 42-47, 67-66, 89-77