Πήρε «ανάσα» ο ΠΑΟΚ και κράτησε στον… βυθό τον Ιωνικό!

Με αντεπίθεση διαρκείας στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ νίκησε 69-66 τον Ιωνικό στη Νίκαια, σε εξ αναβολής ματς της 11ης αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Λίγες ημέρες μετά τον αποκλεισμό στο Κύπελλο, ο ΠΑΟΚ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και νίκησε 69-66 τον Ιωνικό, σε εξ αναβολής παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Καλύτερη η ομάδα της Νίκαιας στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας σε διψήφιες διαφορές. Ωστόσο, με βελτιωμένη άμυνα στο δεύτερο μέρος και αντεπίθεση διαρκείας στην τέταρτη περίοδο, ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε το ροζ φύλλο που τον ανέβασε στο 6-7.

Από την άλλη, ο Ιωνικός γνώρισε την πέμπτη του σερί ήττα που τον έριξε στο 3-10 και τον διατήρησε στην τελευταία θέση μαζί με τον Ηρακλή.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Γκριν και Τζόουνς με 18π. και 17π. αντίστοιχα. Καλός και καθοριστικός στο τέλος ο Ρίβερς με 11π., ενώ ο Μάντζαρης δεν είχε πόντο, αλλά μοίρασε 9 ασίστ και πήρε 5 ριμπάουντ.

Πρώτος σκόρερ του Ιωνικού ήταν ο Τζέρμαν με 22 πόντους, ενώ νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Γόντικας με 12π. και ισάριθμα ριμπάουντ.

Δυνατό ξεκίνημα από τον Ιωνικό, ο οποίος πήγε στο 8-0 στα πρώτα τρία λεπτά. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με τον Τζόουνς, με τον Τζέρμαν να απαντά για το +7 (17-10) των γηπεδούχων, στο 8’. Στα τελευταία λεπτά δύο λεπτά, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έσφιξε αμυντικά και το σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν το 19-15.

Μέσα από την άμυνά του και πλουραλισμό στην επίθεση, ο Ιωνικός έκανε επιμέρους σκορ 12-3 για το +13 (31-18), στο 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν σταθερά τη διψήφια διαφορά τους, με τον Τζόουνς να διαμορφώνει το 40-31 του πρώτου ημιχρόνου.

Συγκεντρωμένος μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, με τον Τζόουνς να ρίχνει τη διαφορά στο -4 (41-37). Στη συνέχεια, ο Ιωνικός απάντησε με τον Τζέρμαν για το +9 (49-40), το οποίο διατήρησε (54-45), μέχρι το 27’. Όμως, στα τελευταία λεπτά Γκριν και Λι μείωσαν στο -4 (56-52), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο ορεξάτος Λοβ έσπρωξε τον ΠΑΟΚ στο προβάδισμα (58-59) στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, μίλησαν οι άμυνες και η αστοχία, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να ήταν μπροστά (60-61), μέχρι το 38’. Με τις βολές του Πάρκερ, οι γηπεδούχοι πήραν προσωρινά το προβάδισμα, με τον Ρίβερς να κάνει ένα δικό του 5-0 για το +4 (62-66), στα 42’’ πριν από τη λήξη. Το ματς «κλείδωσε» αργότερα ο Γκριν με δικό του τρίποντο και έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με το τελικό 66-69.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-31, 56-52, 66-69