Άλμα… παραμονής για το Λαύριο στην Καρδίτσα!

Ακόμη ένα καθοριστικό βήμα για την παραμονή έκανε το Λαύριο, επικρατώντας 85-70 της Καρδίτσας, για την 20ή αγωνιστική της Basket League!

Με πολυφωνία στην επίθεση και έχοντας τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, το Λαύριο επικράτησε 85-70 της Καρδίτσας, για την 20ή αγωνιστική της Basket League!

Μάλιστα, αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της ομάδας από την Ανατολική Αττική επί των νεοφώτιστων και πλέον ανέβηκε στο 6-14, με την παραμονή να είναι στο χέρι της! Από την άλλη, το σύνολο από Θεσσαλία υποχώρησε στο 4-16.

Πέντε παίκτες του Λαυρίου είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Κορυφαίος ο Γκρέι με 25 πόντους, ενώ νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Λανγκεβάιν με 21π. και 12 ριμπάουντ.

Από την Καρδίτσα, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Γκάμπροβσεκ και Έβανς με 16π. και 15π. αντίστοιχα.

Με αποτελεσματικότητα έξω από τα 6,75μ. το Λαύριο πήγε στο +6 (4-10), στο πρώτα λεπτά. Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν τον πλήρη έλεγχο, ξεφεύγοντας στο +11 (11-22), στο 8’. Στον εναπομείναντα χρόνο, η Καρδίτσα αντέδρασε και έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (15-24).

Με «όπλο» την άμυνά τους και πρωταγωνιστές τους Πρίτζετ και Γκάμπροβσεκ στην επίθεση μπήκαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, πλησιάζοντας στο καλάθι (28-30), στο 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς έπεσε, αλλά η ομάδα του Λιμνιάτη διατηρούσε το προβάδισμά της, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ της 37-34.

Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στα πρώτα δύο λεπτά του δεύτερου μέρους (37-40). Στη συνέχεια, το Λαύριο απέκτησε τα ηνία της αναμέτρησης και με πολυφωνία στην επίθεση έκανε επιμέρους σκορ 2-15, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +16 (39-55), στο 25’. Στα επόμενα λεπτά, οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν επιθετικά, αλλά η ομάδα της Ανατολικής Αττικής διατηρούσε τη διψήφια απόστασή της μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (50-61).

Με τους Γκάλινατ και Πρίτζετ, η Καρδίτσα μείωσε στο -5 (58-63) στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου, με τον Γκρέι να απαντά με σερί τρίποντα για το νέο +11 (58-69) του Λαυρίου, στο 33’. Έκτοτε, το μομέντουμ ανήκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ξέφυγαν ξανά στο +16 (64-80) και πήραν τη νίκη με το τελικό 70-85.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 34-37, 50-61, 70-85