«Έπνιξε» τον Άρη κι έκανε βήμα τετράδας ο Κολοσσός

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, ο Κολοσσός επικράτησε 77-64 του Άρη κι έκανε ένα ακόμα βήμα για να τερματίσει στην πρώτη τετράδα της Stoiximan Basket League.

Κολοσσός για τετράδα! Με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, οι Ροδίτες υπέταξαν τον Άρη (77-64) για τη 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και ανέβηκαν στο 10-5.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Καντζούρη οι Μίλερ (17 πόντοι, 11 ριμπάουντ), Ποτ (10 πόντοι, 7 ασίστ) και Μομίροφ (14 πόντοι).

Από την άλλη, για τους Θεσσαλονικείς, που υποχώρησαν στο 6-9, διασώθηκαν οι Κάουαν (24 πόντοι) και Χάνλαν (20 πόντοι, 9 ριμπάουντ).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και πήραν μικρό προβάδισμα (7-2 στο 3’), ωστόσο στη συνέχεια επιδόθηκαν σε μια σειρά από λανθασμένες ενέργειες και άστοχες προσπάθειες. Με τον Χάνλαν να παίρνει μπρος επιθετικά, ο Άρης έτρεξε επιμέρους σκορ 12-4 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (13-16).

Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν το κρεσέντο τους και με σερί 11-0, εκτοξεύτηκαν στο +9 (20-29) στα μισά της 2ης περιόδου. Παρ’ όλα αυτά, ο Κολοσσός αντέδρασε και με πλουραλισμό στο σκοράρισμα, πέτυχε 14-3 και ανέκτησε το προβάδισμα στο φινάλε του ημιχρόνου (34-32).

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν και στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, με τους Ροδίτες να έχουν ελαφρύ προβάδισμα. Με τον Φλόιντ να μπαίνει στην εξίσωση επιθετικά, οι παίκτες του Καντζούρη έτρεξαν 9-2 και απέκτησαν διψήφια διαφορά (54-44 στο 26’). Από την άλλη, πήρε μπρος ο Κάουαν και κράτησε όρθιο τον Άρη, που μείωσε στο -6 (58-52) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην εκκίνηση της 4ης περιόδου, οι «θαλασσί» ανέκτησαν τη διψήφια διαφορά τους (64-54 στο 32’) με τους ψηλούς να δίνουν λύσεις κάτω από τη ρακέτα. Οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν και μείωσαν (64-59 στο 35’), ωστόσο σε εκείνο το σημείο ανέλαβαν δράση οι Μίλερ και Μομίροφ, που εκτέλεσαν τους φιλοξενούμενους και οδήγησαν τον Κολοσσό στην άνετη νίκη (77-64).

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 34-32, 58-52, 77-64.

Κολοσσός-Άρης 77-64