Ελλάδα

«Λύγισε» την Καρδίτσα με αντεπίθεση στο τέλος ο Κολοσσός!

Με ένα ξέσπασμα στα τελευταία πέντε λεπτά ο Κολοσσός Ρόδου έκαμψε την αντίσταση της Καρδίτσας (73-67), βάζοντας τέλος στο σερί των δύο ηττών στη Stoiximan Basket League.

Περίπου 35 λεπτά άντεξε η μαχητική Καρδίτσα στη Ρόδο, με τον Κολοσσό να κάνει την αντεπίθεση μέχρι το τέλος και να παίρνει τη νίκη 73-67, για την 7η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Έτσι, μετά από δύο σερί ήττες οι «θαλασσί» ανέβηκαν στο 3-4, ενώ από την άλλη η ομάδα της Θεσσαλίας παρέμεινε ουραγός χωρίς ροζ φύλλο (0-7).

Κορυφαίος για τον Κολοσσό ήταν ο Μπραΐκοβιτς με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ 12π. με 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ πρόσθεσε ο Περάντες.

Από την Καρδίτσα, ξεχώρισε ο Γουάιτ με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Εξαιρετική εκκίνηση από την Καρδίτσα, η οποία με πρωταγωνιστή τον Γουάιτ πήγε στο +11 (4-15), στα πρώτα πέντε λεπτά. Στη συνέχεια, ο Κολοσσός αντέδρασε με Μπραΐκοβιτς και Γκάουντλοκ, ισοφαρίζοντας στο (19-19), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με σερί 5-0 από τον Δίπλαρο μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο (19-24). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε με τους Ροδίτες να πιέζουν και να ισοφαρίζουν (33-33), στο 17’. Με ένα μίνι-ξέσπασμα η Καρδίτσα πήγε ξανά στο +5 (33-38), με τους Πόλι και Γόντικα να μειώνουν στον πόντο (37-38), στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Δυνατό ξεκίνημα από τον Κολοσσό στο δεύτερο μέρος με τους Περάντες και Μπραΐκοβιτς να τον στέλνουν στο +5 (45-40), στο 23’. Στη συνέχεια, αμφότεροι έκαναν πολλά λάθη, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμά τους (52-49), αλλά το buzzer beater τρίποντο του Καμπερίδη διαμόρφωσε το 52-52 της τρίτης περιόδου.

Πιο συγκεντρωμένη η Καρδίτσα στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου με τους Μπιουκάναν και Σμιθ να την πηγαίνουν στο +3 (57-60), στο 34’. Η αντίδραση του Κολοσσού ήρθε με καλή άμυνα και μεγάλα καλάθια από Μπιλλή, Μπραΐκοβιτς και Περάντες για την ανατροπή και το +7 (71-64), στο 39’. Εκεί, οι φιλοξενούμενοι έμειναν από δυνάμεις και η ομάδα του Σεγούρα πήρε τη νίκη με το τελικό 73-67.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 37-38, 52-52, 73-67