Ελλάδα

Πάτησε τη Λάρισα ο Προμηθέας και τώρα επιστροφή στην Πάτρα!

Με ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο στη Λάρισα, ο Προμηθέας επέστρεψε από το -13, ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2 επικρατώντας 94-76 και η τρίτη θέση της Basket League θα κριθεί οριστικά στην Πάτρα.

Προμηθέας, η επιστροφή! Με ένα μαγικό δεύτερο ημίχρονο στη Λάρισα, η ομάδα του Μάκη Γιατρά επικράτησε 94-76 μέσα στην έδρα της ομάδας της Θεσσαλίας, ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2 και πλέον η τρίτη θέση της Basket League θα κριθεί οριστικά σε πέμπτο ματς στην Πάτρα.

Κορυφαίος των νικητών, που στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησαν με επιμέρους 60-31, ήταν ο Νίκος Γκίκας με 20 πόντους και 13 ασίστ και τον ακολούθησε οι Γκραντ (9π. και 6ρ.), Φόστερ (15π., 5ασ.), Δ. Αγραβάνης (12π.), Σίμπσον (11π., 7ρ.) και Άντριτς (10π.).

Από την άλλη πλευρά, εντυπωσιακός ήταν ο Μούντι που σταμάτησε στους 26π. (7/12τρ.) και τον ακολούθησαν οι Κρουμπάλι και Χάντσον με 13π.

Γκαζωμένη μπήκε στο ματς η Λάρισα καθώς με δύο τρίποντα του Μούντι και ένα του Καράμπελα πήρε από νωρίς… αέρα οκτώ πόντων (11-3), ενώ το σόου του Αμερικανού γκαρντ συνεχίστηκε καθώς με άλλες δύο «βόμβες» πήγε τη διαφορά και στους 12 (17-5). Ο Προμηθέας μετά και τις φωνές του Γιατρά άρχισε να πατά καλύτερα στο παρκέ και με μπροστάρη τον Δ. Αγραβάνη ροκάνισε τη διαφορά στους 5 (19-14). Τελικά, η Λάρισα έκλεισε καλύτερα την πρώτη περίοδο φτάνοντας στο 25-16.

Η μορφή του αγώνα στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε, η Λάρισα συνέχιζε να συντηρεί διψήφιο προβάδισμα (34-21), το οποίο άρχισε να το καλύπτει ο Προμηθέας με μίνι ξεσπάσματα (39-30), αλλά η Λάρισα κάθε φορά είχε τις απαντήσεις και κυρίως από τα 6,75. Τελικά, οι Θεσσαλοί έκλεισαν την περίοδο στο +11 και με 45-34.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν σαν να βγήκαν άλλες ομάδες στο παρκέ. Με τρίποντο του Σίμπσον οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να πλησιάζουν επικίνδυνα (45-39) και με νέο τρίποντο του Φόστερ η διαφορά έπεσε στο σουτ (49-46). Το σόου από τους φιλοξενούμενους από τη γραμμή του τριπόντου συνεχίστηκε με δράστες του Γκίκα και Σίμπσον (49-52), με τον Προμηθέα πλέον να έχει πάρει τον έλεγχο του ματς, κλείνοντας την περίοδο στο υπέρ του 60-58.

Πλέον, ο ρυθμός ήταν οριστικά με τους Πατρινούς που καθοδηγούμενοι από έναν εξαιρετικό Γκίκα, όχι μόνο διατηρούσαν το προβάδισμα, αλλά όλο και μεγάλωναν τη διαφορά, η οποία έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (69-80) με το τρίποντο του Έλληνα γκαρντ. Ο ίδιος παίκτης συνέχισε με νέο τρίποντο (69-83), «σκοτώνοντας» ουσιαστικά το ματς και οδηγώντας την ομάδα του στο 2-2.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 45-34, 58-60, 76-94

Λάρισα-Προμηθέας 76-94