Ισοπέδωσε τον Ιωνικό και ανάσανε το Λαύριο!

Πατώντας σε μια εξαιρετική τρίτη περίοδο (30-9), το Λαύριο διέλυσε 95-63 εντός έδρας τον Ιωνικό και τον έπιασε στη βαθμολογία.

Συνεπές και με το... παραπάνω στο ντέρμπι παραμονής το Λαύριο! Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη συνέτριψε 95-63 τον Ιωνικό φιλοξενώντας τον για την εξ αναβολής 10η αγωνιστική της Basket League. Αποτέλεσμα που αφενός το ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας (όπου έπεσε η Καρδίτσα του 1-9), αφετέρου που το οδήγησε να πιάσει τους Νικαιώτες στο 2-8.

Οι γηπεδούχοι πάτησαν σε μια... οργιαστική τρίτη περίοδο (30-9), έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Φλαγκ (19π., 8 ριμπ., 4 ασ.), Κουζέλογλου (17π., 3 ριμπ., 1 ασ.), Ρέμι (14π., 1 ριμπ., 3 ασ.) και Λάντζεβιν (12π., 14 ριμπ., 1 ασ.). Από την άλλη, για τον Ιωνικό διασώθηκε ο Μαυροκεφαλίδης των 21 πόντων και ο Χάμιλτον των 13 ασίστ.

Το Λαύριο βρέθηκε μεν να προηγείται με 6-0, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν αρκετά γρήγορα δείχνοντας ανταγωνιστικό πρόσωπο στην πρώτη περίοδο, όπου και επικράτησαν 20-19.

Το σύνολο του Χρήστου Σερέλη άρχισε να φορτσάρει στο δεύτερο δεκάλεπτο (40-32), για να φτάσει στην... οργιαστική τρίτη περίοδο που σημείωσε 30 πόντους με 6/7 τρίποντα (70-41). Την ίδια ώρα, ο Ιωνικός που παρουσίαζε μεγάλη αστοχία στις βολές (ολοκλήρωσε με 9/15) δεν μπορούσε να ισορροπήσει, για να γνωρίσει εντέλει την οδυνηρή ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-32, 70-41, 95-63.