Σκληρή… πρόβα για τον Ολυμπιακό ενόψει Μονακό!

Ένα σοβαρό τρίτο δεκάλεπτο, που του έδωσε τα ηνία, χρειάστηκε ο Ολυμπιακός απέναντι στη Λάρισα, την οποία νίκησε 93-84 στην πρόβα τζενεράλε ενόψει Μονακό.

Με το μυαλό στη Μονακό, ο Ολυμπιακός συνάντησε ζόρια από τη μαχητική Λάρισα, την οποία νίκησε 93-84, για το 20-1 στη Stoiximan Basket League και ενόψει της έναρξης των playoffs της Ευρωλίγκας.

Χωρίς ενέργεια στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο οι Πειραιώτες, με την ομάδα της Θεσσαλίας να ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη και μάλιστα να φτάνει ακόμη και στο +13 (24-37). Στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έπαιξαν βάσει των δυνατοτήτων τους και με επιμέρους σκορ 29-14 ουσιαστικά καθάρισαν την… μπουγάδα.

Εκτός για λόγους ξεκούρασης ο Παπανικολάου, με τον Βεζένκοφ να ήταν κορυφαίος με 22 πόντους. Ακολούθησε ο Σλούκας με 15π. και ο Μάρτιν με 12π.

Από το σύνολο του Τακιανού, το οποίο υποχώρησε στο 9-10, πρώτος σκόρερ ήταν ο Χάντσον με 24 πόντους, με τον Μάριτς να προσθέτει άλλους 21π.

Χάρη στον Βεζένκοφ, ο Ολυμπιακός είχε ένα μικρό προβάδισμα (7-4) στα πρώτα τρία λεπτά, αλλά στη συνέχεια η Λάρισα έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο με Χάντσον και Μούντι και με σερί 9-0 πήγε στο +6 (7-13), στο 5’. Ο Βούλγαρος φόργουορντ συνέχισε το ίδιο καλά για τους «ερυθρόλευκους», όμως από την άλλη οι φιλοξενούμενοι σούταραν εξαιρετικά από την περιφέρεια με Καράμπελα και Μούντι και έτσι ξέφυγαν στο +8 (16-24), στο 8’. Στα τελευταία δύο λεπτά, οι Πειραιώτες έβγαλαν τις άμυνες και κατάφεραν να μειώσουν σε 20-25 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν έβγαζαν ενέργεια στην άμυνα ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Χάντσον από την άλλη να είχε πάρει… φωτιά και να στέλνει την ομάδα της Θεσσαλίας ακόμη και στο +13 (24-37), στο 14’. Ο Σλούκας αντέδρασε και ροκάνισε τη διαφορά (30-37), με τον Χάντσον να την στέλνει ξανά στο +10 (30-40), στο 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Ολυμπιακός πίεσε στην άμυνα με μπροστάρη τον Λούντζη και με επιθετική βοήθεια από Σλούκα και ΜακΚίσικ έκανε σερί 11-0 που του έδωσε το προβάδισμα (41-40), για να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 46-44.

Πιο συγκεντρωμένος και στις δύο πλευρές του παρκέ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος, με τους Ντόρσεϊ και Λαρεντζάκη να τον ωθούν σε επιμέρους σκορ 14-2, για το +14 (60-46), στο 24’. Έκτοτε, οι Πειραιώτες είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, με τη διαφορά να φτάνει με Βεζένκοφ και Γουόκαπ στο +21 (73-52), στο 27’ και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει στο +17 (75-58).

Με τον Ζαν-Σαρλ οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν στο +18 (78-60) στην αρχή της τέταρτης περιόδου, αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του Μπαρτζώκα άφησαν το πόδι από το… γκάζι με τη Λάρισα να κάνει σερί 8-0 (78-68), μέχρι το 33’. Με τον Σλούκα, οι Πειραιώτες διατηρούσαν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα, με τον Μάριτς να τη ρίχνει σε μονοψήφια τιμή (86-79), στο 37’. Ωστόσο, η ομάδα του Μπαρτζώκα δεν… αγχώθηκε και έτσι πήρε τη νίκη με το τελικό 93-84.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 46-44, 75-58, 93-84