Ελλάδα

«Ερυθρόλευκο» πρώτο βήμα στους τελικούς της Α1 Γυναικών!

Ένας πιο ψύχραιμος και αποτελεσματικός Ολυμπιακός στα τελευταία λεπτά νίκησε 72-69 τον Παναθηναϊκό, στο βοηθητικό του ΣΕΦ, για το 1-0 στους τελικούς της Α1 Γυναικών!

Με το… δεξί στους τελικούς της Α1 Γυναικών ο Ολυμπιακός!

Παρά την επιστροφή του Παναθηναϊκού από το -9, οι «ερυθρόλευκες» ήταν πιο ψύχραιμες και αποτελεσματικές στα τελευταία λεπτά, νικώντας 72-69, στο βοηθητικό γήπεδο του ΣΕΦ.

Κορυφαία από την ομάδα του Πειραιά ήταν η Χριστινάκη με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, με την Τόμπιν να προσθέτει 16π. και τη Βίτολα 15π.

Από τις «πράσινες», ξεχώρισε η Τζόουνς με 17 πόντους, με τις Αλέιν και Σταμολάμπρου να προσθέτουν από 15π. η καθεμία, ενώ η δεύτερη είχε και 17 ριμπάουντ.

Ο δεύτερος τελικός είναι προγραμματισμένος για την προσεχή Τετάρτη (17/4), στο «Π. Γιαννακόπουλος».

Νευρικό και άστοχο ξεκίνημα και από τους δύο στα πρώτα λεπτά (4-5), με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει λύσεις από την περιφέρεια και να ξεφεύγει στο +5 (8-13), στο 7’. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός απάντησε με Χριστινάκη και Γουίλιαμς, ισοφαρίζοντας (13-13), με τις βολές της Τσβίτκοβιτς να διαμορφώνουν το 13-15 της πρώτης περιόδου.

Την αστοχία του Ολυμπιακού και τα επιθετικά ριμπάουντ εκμεταλλεύτηκε ο Παναθηναϊκός στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, ξεφεύγοντας στο +8 (16-24), στο 13’. Η απάντηση των «ερυθρόλευκων» ήρθε από τη Χριστινάκη, η οποία αρχικά έφερε το ματς στο καλάθι (24-26), ενώ με τη Βίτολα πέρασε μπροστά (31-30), στο 18’. Στα τελευταία λεπτά, οι «πράσινες» εξασφάλισαν τα ριμπάουντ και με έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με σερί 4-0, για το 31-34.

Με σερί 5-0 ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος, παίρνοντας το προβάδισμα (36-34) και έχοντας τον έλεγχο στη συνέχεια, πήγε στο +6 (46-40), στο 25’. Η Αλέιν κρατούσε τις «πράσινες» επιθετικά, αλλά οι Βίτολα και Σπυριδοπούλου έδιναν λύσεις στις «ερυθρόλευκες», οι οποίες έστειλαν τη διαφορά στο +9 (52-43) και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +8 (54-46).

Με τις Αλέιν και Τζόουνς ο Παναθηναϊκός αρχικά έριξε τη διαφορά στο καλάθι (56-54), στα αρχή της τέταρτης περιόδου και στη συνέχεια με τη Σωτηρίου πήγε στο (60-64), στο 37’. Ο Ολυμπιακός απάντησε με Τόμπιν και Χριστινάκη και με σερί 6-0, πέρασε μπροστά (66-64), στα 1:12’’ πριν τη λήξη. Με τρίποντο της Τζόουνς, οι φιλοξενούμενες ανέκτησαν το προβάδισμα, με τη Βίτολα να κάνει 2/2 βολές για το προσπέρασμα (68-67), στα 39’’ πριν τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση, η Τζόουνς έκανε λάθος με την Τόμπιν να κάνει και εκείνη 2/2 από τη γραμμή (70-67), στα 14,4’’. Τα τελευταία δευτερόλεπτα είχε συνέχεια βολές, με τον Ολυμπιακό να νικά με το τελικό 72-69.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 31-34, 54-46, 72-69