Λύγισε τον Παναθηναϊκό και έγινε αφεντικό για το πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός!

O Ολυμπιακός επικράτησε με 61-53 του Παναθηναϊκού στον τρίτο τελικό της Α1 Γυναικών, έκανε το 2-1 και απέχει μια νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος!

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα τίτλου!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 61-53 του Παναθηναϊκό στον τρίτο τελικό της Α1 Γυναικών στην αίθουσα 5 του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας και απέχει μια νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος, σε ένα παιχνίδι που από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά είχε τον έλεγχο, ήταν ανώτερος και παρά την αντίδραση που έβγαλαν οι «πράσινες» στην τελευταία περίοδο κατάφερε να φτάσει στη νίκη.

Πρώτη σκόρερ για τις γηπεδούχες η Γουίλιαμς με 14 πόντους, με την Χριστινάκη να σημειώνει νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τις πράσινες ξεχώρισε η Αλέιν με 14 πόντοι και τα 16 ριμπαουντ.

Στις 25 Απριλίου και ώρα 17:00 είναι προγραμματισμένο το Game 4 στο κλειστό Παύλος Γιαννακόπουλος, με το «τριφύλλι» να ψάχνει τη νίκη που θα ισοφαρίσει τη σειρά και θα στείλει το πρωτάθλημα σε πέμπτο παιχνίδι.

Το ματς:

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να ανοίγει το σκορ με το τζαμπ σουτ της Γουίλιαμς (2-0), με την Σταμολάμπρου να απαντάει με τρίποντο για το 2-3. Η Τόμπιν από κοντά έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στις «ερυθρόλευκες» (4-3), ενώ η Αλέιν σημείωσε το 4-5. Ο Ολυμπιακός με ένα σερί 5-0 (9-5) πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων, με τις «πράσινες» να απαντούν με τον ίδιο τρόπο για το 9-10, ενώ η Καρλαύτη με σουτ πέτυχε το 11-10. Με ωραία ενέργεια και λέι απ η Σταμολάμπρου σημείωσε το 11-12, που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, στο οποίο η νευρικότητα ήταν εμφανής με πολλές άστοχες επιθέσεις και στις δύο πλευρές.
Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 61-53 Έγιναν αφεντικό για τον τίτλο οι «ερυθρόλευκες»
Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχες πέρασαν μπροστά με το τρίποντο της Καρλαύτη (14-12), με την Αλέιν να ισοφαρίζει με λέι απ (14-14). Οι «ερυθρόλευκες» πήραν εκ νέου το προβάδισμα με το σουτ τριών πόντων της Χριστινάκη για το 19-16, με την Τζόουνς να μειώνει στον πόντο για το «τριφύλλι» (19-18). Η Τόμπι με δύο εύστοχες βολές και ωραία ενέργεια πήγε τον Ολυμπιακό στο +5 (23-18), ενώ ο Παναθηναϊκός μείωσε με βολή από την τεχνική ποινή για το 23-19 και εκεί ανέλαβε η Γουίλιαμς!

Η Αμερικανίδα με έξι συνεχόμενους πόντους της εκτόξευσε τις «ερυθρόλευκες» για πρώτη φορά στο +10 (29-19), με την Χριστινάκη να πετυχαίνει το 31-19, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου η Σωτηρίου μείωσε σε 31-21, με το «τριφύλλι» να ρίχνει τη διαφορά, όμως, στο φινάλε της περιόδου ο Ολυμπιακός κατάφερε να διατηρήσει διαφορά ασφαλείας, με την Καρλαύτη να πετυχαίνει το 41-33 λίγα δευτερόλεπτα πριν το άκουσμα της κόρνας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η αναμέτρηση έγινε θρίλερ, με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης. Με το ματς στο 56-50 η Νικολοπούλου ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων στο 39' για το 59-50, με την Παυλοπούλου να μειώνει για το 59-53. Παρόλα αυτά οι «ερυθρόλευκες» δεν μπορούσαν να χάσουν τη νίκη, κάνοντας το 2-1 στους τελικούς με τελικό σκορ 61-53.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 31-19, 41-33, 61-53