Ελλάδα

Βελτιωμένος Παναθηναϊκός, έριξε… σχεδόν κατοστάρα στην Κλουζ με μαέστρους Σλούκα-Βιλντόσα!

Ο Παναθηναϊκός ήταν βελτιωμένος κόντρα στην Κλουζ και τη νίκησε άνετα με σκορ 98-82, με τους Κώστα Σλούκα και Λούκα Βιλντόσα να κάνουν την καλύτερή τους εμφάνιση στα μέχρι στιγμής φιλικά.

Άρεσε στο πρώτο του φιλικό στην Ελλάδα ο Παναθηναϊκός!

Οι «πράσινοι» νίκησαν με σκορ 98-82 την Κλουζ στο «Ανδρέας Παπανδρέου», στο πλαίσιο του τουρνουά «Νίκος Φάσουρας», δείχνοντας πολύ καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στην Τσεντεβίτα Ολίμπια.

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε πάλι στο πρώτο ημίχρονο ειδικά αμυντικά, όμως στο δεύτερο με καλύτερη άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να πάρει διαφορά και να φτάσει σε άνετη νίκη, με... σχεδόν κατοστάρα.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Λούκα Βιλντόσα, που ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε την καλύτερή του εμφάνιση με τα πράσινα μέχρι στιγμής, μετρώντας 16 πόντους, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο. Πολύ θετικός στο πρώτο ημίχρονο ο Κώστας Σλούκας, που ήταν πραγματικός «μαέστρος» με 9 πόντους και 7 ασίστ, μαζί με 3 κλεψίματα. 13 πόντους είχε ο πάλι θετικός Μπαλτσερόφσκι, 14 πρόσθεσε ο Γκριγκόνις, ενώ 12 έβαλε ο εξαιρετικός Παναγιώτης Καλαϊτζάκης.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός στρέφεται στο αυριανό φιλικό με το Περιστέρι bwin (10/9, 20:15), όπου θα έχει και τον Εργκίν Αταμάν στον πάγκο του. Θυμίζουμε πως ο Τούρκος τεχνικός είχε πάει στην πατρίδα του για προσωπικούς λόγους. Δεν αγωνίστηκαν, επίσης, οι διεθνείς Ματίας Λεσόρ, Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, Ιωάννης Παπαπέτρου και Δημήτρης Μωραΐτης, όπως και ο τραυματίας Ντίνος Μήτογλου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς με πρωταγωνιστές Σλούκα και Μπαλτσερόφσκι, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα με σκορ 9-2. O Πολωνός σκόραρε και δημιουργούσε, με τον Γκριγκόνις να παίρνει την πάσα του και να βάζει τρίποντο για το 12-2. Η διαφορά ξέφυγε κι άλλο, με τον Μπαλτσερόφσκι να δείχνει την ικανότητά του από μακριά με σουτ τριών πόντων για το 17-2. Οι Ρουμάνοι έβγαλαν αντίδραση με Στεπάνοβιτς και Τζόουνς, μειώνοντας σε 17-10, ενώ ο Σίλεϊ έριξε τη διαφορά στους 2 πόντους με τρίποντο (17-15). Με δύο καρφώματα του Κώστα Αντετοκούνμπο, το σκορ πήγε στο 23-19. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 25-22.

Με τον Στεπάνοβιτς πρωταγωνιστή, η αντίδραση της Κλουζ συνεχίστηκε, με αποτέλεσμα να μειώσει και στον πόντο με τρίποντο του Ρίτσαρντ (33-32). Ο Μαντζούκας έστειλε τον Παναθηναϊκό στο +5 (39-34), με τον Γκριγκόνις να βάζει και αυτός τρίποντο για το 42-37. Ο Λιθουανός ευστόχησε για τρίτη φορά από μακριά, διαμορφώνοντας το 45-39. Ο Παναθηναϊκός με κορυφαίο τον Μπαλτσερόφσκι ξανά, ανέβασε τη διαφορά στο 54-44 του ημιχρόνου.

Ο Τζάρελ Έντι μείωσε με τρίποντο σε 58-51 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, όμως ο Σλούκας απάντησε για το 61-51. Ο Γκριγκόνις με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +14 (66-52), με τον Έντι να απαντάει και πάλι για το 66-55. Ο υποτονικός μέχρι τότε Βιλντόσα πήρε μπρος γράφοντας το 68-59, ενώ στη συνέχεια έκανε όμορφη alley-oop πάσα στον Κώστα Αντετοκούνμπο για το 70-61. Ο Καλαϊτζάκης σκόραρε για το 73-63 μετά την ασίστ του Γκάι, ενώ ο Βιλντόσα με τρεις βολές έγραψε το 76-65. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 76-67.

Γρήγορα στο τέταρτο δεκάλεπτο, με Βιλντόσα και Αντετοκούνμπο, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +13 (82-69). Ο Καλαϊτζάκης σκόραρε με τρίποντο και αυτός, γράφοντας το 87-74 και επιβεβαιώνοντας πως ήταν σε καλό βράδυ. Ο Βιλντόσα ανέβηκε ακόμη όντας δημιουργός και εκτελεστής, με τη διαφορά να ξεφεύγει μέχρι το +19 χάρη στα «μαγικά» του Αργεντινού (95-76). Στο τέλος μπήκαν μέσα Αβδάλας, Σαμοντούροβ, με τον πρώτο να δείχνει πολύ καλά δείγματα καθοδηγώντας την ομάδα στα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 54-44, 76-67, 98-82

Παναθηναϊκός: Καλαϊτζάκης 12 (1), Βιλντόσα 16 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Γκάι 5 (1), Μπαλτσερόφσκι 13 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σλούκας 9 (7 ασίστ), Αβδάλας, Σαμοντούροβ 2, Γκραντ 6 (1), Αντετοκούνμπο 10 (5/5 δίποντα), Γκριγκόνις 14 (4 ριμπάουντ), Μαντζούκας 11 (1).

Κλουζ: Γκούζμαν 5, Μέγιερις, Λαπαστέ 2, Ροσνάφσκι, Σίλι 11 (2/4 τρίποντα), Πέτριτς, Στιπάνοβιτς 8, Μασιούσα 5 (1), Έντι 8(2/5 τρίποντα), Τζόουνς 15 (8 ασίστ), Ρίτσαρντ 5 (1).