Πάτησε τον ΠΑΟΚ και πέταξε στα ημιτελικά και την ΑΕΚ το Περιστέρι bwin!

To Περιστέρι bwin ήταν απόλυτα κυρίαρχο απέναντι στον ΠΑΟΚ και πήρε τη νίκη με σκορ 77-64, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ (18/2, 15:45)!

Άνετα στην επόμενη φάση το Περιστέρι bwin!

H ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έκανε εξαιρετική εμφάνιση και νίκησε τον ΠΑΟΚ με σκορ 77-64, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ για μία θέση στον τελικό (18/2, 15:45).

Το Περιστέρι bwin μετά τη μέτρια πρώτη περίοδο κυριάρχησε μέσω της εξαιρετικής του αμυντικής λειτουργίας σε όλο τον υπόλοιπο αγώνα, με τον ΠΑΟΚ να μην φτάνει ποτέ σε σημείο να διεκδικήσει τη νίκη. Τα 3 φάουλ που είχε από νωρίς ο Ράιλι μόνο επιδείνωσαν την κατάσταση για τους Θεσσαλονικείς, που αποχαιρέτησαν με αυτόν τον τρόπο τη διοργάνωση.

Εξαιρετική εμφάνιση για τους νικητές έκανε ο Μάρκους Ντένμον, που πέτυχε 23 πόντους και διέλυσε κάθε αμυντικό σύστημα του «δικεφάλου του βορρά». Από κοντά και ο Δημήτρης Μωραΐτης (16π.), που έκανε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και συγκλονιστική άμυνα στον Χαντς, ενώ κομβικός ειδικά στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ήταν ο Μίρο Μπίλαν με 8 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Από τον ΠΑΟΚ, μοναδικός διακριθέντας ήταν ο Τζέιλεν Ράιλι, που είχε 19 πόντους, ενώ πολύ καλή προσπάθεια έκανε και ο Νέιτ Ρένφρο με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 τάπες.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο ματς και εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του Περιστερίου για να ξεφύγει με δύο τρίποντα του Ράιλι με +6 (2-8), πριν ο Ρένφρο γράψει το 2-10. Οι τυπικά γηπεδούχοι συνέχισαν να μην βρίσκουν λύσεις, με τον Ράιλι να πετυχαίνει το τρίτο του σουτ από τα 6.75 για το 4-13. Το Περιστέρι bwin άρχισε να βρίσκει ρυθμό με πρωτοστάτη του Μωραΐτη, που πέτυχε 9 πόντους σε λίγα λεπτά και με τη βοήθεια του Χάμερ έβαλε μπροστά την ομάδα των δυτικών προαστίων με 17-15 στην πρώτη περίοδο.

Το Περιστέρι μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Χάμερ και τον Μωραΐτη να συνεχίζουν το εξαιρετικό τους παιχνίδι ξέφυγε με +6 (23-17). Ο Ντένμον με τρίποντο έγραψε το 26-17, όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με Μαργαρίτη και Ρένφρο, μειώνοντας στους 4 (26-22). Το Περιστέρι bwin, ωστόσο, είχε και πάλι απάντηση, με τον Ντένμον να πετυχαίνει άλλους 7 σερί πόντους για το 35-25. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 38-29.

Ο ΠΑΟΚ με το «καλημέρα» του δευτέρου ημιχρόνου μείωσε σε 38-31, με τον Ντένμον να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε για το 41-31. Η διαφορά ανέβηκε και στο +13 (44-31), με τον ΠΑΟΚ χάρη σε Ρένφρο και Ράιλι να μειώνει σε 44-36. Ο Ντένμον ήταν ασταμάτητος και έκανε το 46-36. Κάθε προσπάθεια του ΠΑΟΚ να μειώσει έβρισκε σε «τοίχο», καθώς ο Μωραΐτης ξανά είχε απάντηση με τρίποντο (51-41). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 53-43.

Η κατάσταση για τον ΠΑΟΚ επιδεινώθηκε ακόμη περισσότερο στις αρχές της τέταρτης περίοδου, με τον Κόουλμαν να υπογράφει το +13 του Περιστερίου bwin (60-47). Ο Μαργαρίτης με τρίποντο μείωσε σε 60-50, όμως ο Φρανσίσκο έκανε το 62-50. Ο ΠΑΟΚ και πάλι έβγαλε αντίδραση με τον Μαργαρίτη, μειώνοντας σε 62-54, όμως ο Μπίλαν έκανε το 64-54 και αργότερα το 68-55, βάζοντας ουσιαστικά πρόωρο τέλος στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 38-29, 53-43, 77-64