«Ξέσπασε» στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε τον Απόλλωνα ο Προμηθέας

Με σερί 11-0 στην τρίτη περίοδο, ο Προμηθέας νίκησε 80-71 τον Απόλλωνα στο «Δημήτρης Τόφαλος» στο πατρινό ντέρμπι της ένατης αγωνιστικής της Basket League και ανέβηκε βαθμολογικά.

Με «ξέσπασμα» στην τρίτη περίοδο, ο Προμηθέας νίκησε 80-71 τον Απόλλωνα στο "Δημήρτης Τόφαλος" στο τοπικό ντέρμπι για την ένατη αγωνιστική της Basket League και έφτασε τις τρεις νίκες στο πρωτάθλημα, αφήνοντας τους συμπολίτες στο 3-6 στις χαμηλές θέσεις.

Ένα 11-0 σερί των παικτών του Γιάννη Χριστόπουλου στην έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου έφερε το +15 για τους γηπεδούχους που διατήρησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στη μεγαλύτερη διάρκεια του εναπομείναντος αγώνα και έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Πρωτεργάτες σε αυτό ήταν οι Κόντιτ με 18, Μουράτος με 16 και Κουλμπόκα, Κάουαν με 14 πόντους, ενώ για τους «μελανόλευκους» ξεχώρισαν οι Γκρίφιν με 23 και Καράμπελας με 19 πόντους.

Ο Απόλλων «χτύπησε» μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και έφτασε στο 0-6 με πολλές επιθετικές λύσεις και, παρά τις προσπάθειες του Κόντιτ, διατηρούσε το +3 με +4 στην έναρξη της αναμέτρησης. Το τρίποντο του Γκρίφιν έφερε το +6 για τους «μελανόλευκους» και ο Σίλα το διατηρούσε για την ομάδα του Νίκου Βετούλα με το 4-0 σερί των φιλοξενούμενων. Ο Προμηθέας απάντησε με σερί 8-0 στο τελευταίο λεπτό για το 22-20 με πρωτεργάτη τον Μουράτο και ο Ντέιβις έκανε το 22-22 στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου.

Με σερί 4-0, ο Προμηθέας έφτασε στο 26-22 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου και το τρίποντο του Ντάνγκουμπιτς έφερε το 29-24 για την ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου. Ο Γκρίφιν πήρε την κατάσταση στα χέρια του και, με προσωπικό 6-0 σερί, βοήθησε στο 8-0 για το 30-34, με τη βελτίωση των ποσοστών και τα ριμπάουντ που μάζευαν σιγα σιγά οι «μελανόλευκοι». Οι Αμερικανοί του Προμηθέα έκαναν σερί 9-0 και έφτασαν στο 41-35, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο 41-37. Οι γηπεδούχοι είχαν 9/12 βολές και 17 ριμπάουντ και οι φιλοξενούμενοι 12/17 δίποντα, 20 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Ο Κόντιτ άρχισε να «βομβαρδίζει» το καλάθι του Απόλλωνα στην έναρξη της τρίτης περιόδου και με τους δικούς του συνεχόμενους πόντους, ο Προμηθέας έκανε σερί 11-0 και βρέθηκε στο +15, με τη βελτίωση στα ποσοστά, ενώ οι γκαρντ του μοίραζαν αφειδώς ασίστ. Με νέο σερί 5-0, φτάσαμε στο +20 στην κακή άμυνα των παικτών του Νίκου Βετούλα και ο Κάουαν έφερε το +21 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Τα τρίποντα του Μαστρογιαννόπουλου και η ευστοχία του Καράμπελα στη ρακέτα του Προμηθέα έφεραν σερί 12-0 του Απόλλωνα και το -9 στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, όμως τα τρία τρίποντα του Προμηθέα τον διατηρούσαν στο +8 με +11. Με σερί 4-0, ο Απόλλων μείωσε στο -7, όμως ο Μουράτος έκανε σερί 4-0 και έφερε το +11 στο 1’51’’ πριν τη λήξη και το +9 στο 1’21’’. Οι απέλπιδες προσπάθειες του Απόλλωνα δεν έφεραν αποτέλεσμα και ο Κουλμπόκα διαμόρφωσε το τελικό 80-71.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 41-37, 64-43, 80-71