Το Λαύριο ισοπέδωσε τον Πανιώνιο με τριαντάρα

Με τριαντάρα για την 2η νίκη του στο πρωτάθλημα, επικράτησε το Λαύριο του Πανιωνίου με το εμφατικό 90-60, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής για την Basket League.

Το Λαύριο έβαλε το νερό στο αυλάκι από νωρίς και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Πανιώνιο, επικρατώντας με για να πάρει το δεύτερο ροζ φύλλο στο φετινό πρωτάθλημα. Εξαιρετική εμφάνιση από Λούντζη και Γκουζέλογλου που είχαν από 13 πόντους, πέντε διψήφιους είχε η ομάδα του Χρήστου Σερέλη. Ο Μπέρι με 18 πόντους διασώθηκε από τον Πανιώνιο.

Το Λαύριο μπήκε με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, αφού στα πρώτα τέσσερα λεπτά έκανε ένα 12-0 που έβαλε το παιχνίδι στο ρυθμό των γηπεδούχων. Παρά το 14-5 που έκανε για να μειώσει σε 17-14 ο Πανιώνιος ως το τελευταίο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι με καλάθια των Μέλσον και Οντιάσε, έκλεισαν προηγούμενοι με επτά πόντους μετά τα πρώτα δέκα λεπτά.

Επί της ουσίας το Λαύριο καθάρισε το παιχνίδι κάνοντας ένα επιμέρους 13-5 μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου, για να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +15 και να προηγηθεί με 34-19, ενώ ο Μαστρογιαννόπουλος με τρίποντο έκανε το 37-19 στο 16’ για να βάλει το νερό στο αυλάκι για το Λαύριο και την δεύτερη περίοδο να κλείνει στο +19 (45-26).

Με βολή του Μίλαν Μιλόσεβιτς η διαφορά πήγε στο +25 στο 26’ μια διαφορά που ποτέ δεν έπεσε ξανά από τους 20 πόντους και μετά την 3η περίοδο τράβηξε την ανηφόρα. Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο στροφές για να φτάσουν μέχρι και τους 34 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 45-26, 67-45, 90-60

ΛΑΥΡΙΟ: Μιλόσεβιτς 5, Κακλαμανάκης 10, Τζόουνς 9, Λαμπ 12, Μαστρογιαννόπουλος 8, Περράκης, Νίξον 10, Κουζέλογλου 13 (6 ριμπάουντ), Μέλσον 4, Οντιάσε 6.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ:
Δίπλαρος 4, Μπέρι 18 (5/14 σουτ, 8 ριμπάουντ), Τέιλορ 13, Χάρις 4, Μπράουν 7, Καμαριανός 4, Καμπερίδης, Δημητρακόπουλος 2, Ρουμελιώτης, Χουγκάζ, Τζονς 8

Επιμέλεια: Κώστας Μιαούλης