Τουρκία με… «αέρα» ΝΒΑ, νίκησε τη Γεωργία

Με την τριάδα Οσμάν, Σενγκούν και Κορκμάζ σε μεγάλα κέφια η Τουρκία επιβλήθηκε της Γεωργίας 101-88 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του τουρνουά «Aegean Ακρόπολις» στο ΟΑΚΑ.

Σε ένα χορταστικό πρώτο πιάτο για το τουρνουά «Aegean Ακρόπολις», η Τουρκία επιβλήθηκε της Γεωργίας με 101-88 στο ΟΑΚΑ. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου προηγήθηκε νωρίς με +10 (5-15), αλλά αυτή του Εργκίν Αταμάν κυριάρχησε από τη δεύτερη περίοδο και μετά φτάνοντας στο +11 (70-59). Παρότι οι Γεωργιανοί πλησίασαν στους τρεις στην τελευταία περίοδο, η Τουρκία έφτασε στη νίκη.

Η τριάδα των ΝΒΑερς έκανε τη διαφορά για την τουρκική ομάδα, καθώς κορυφαίοι ήταν ο Τσεντί Οσμάν (22π.), ο Αλπερέν Σενγκούν (17π.) και ο Φουρκάν Κορκμάζ (18π.), ενώ αντίθετα έμεινε στα… ρηχά ο Σέιν Λάρκιν (2π., 6 ασίστ). Για τη Γεωργία οι «παλιοσειρές» Τόκο Σενγκέλια (20π., 5 ριμπ., 6 ασίστ) και Γκιόργκι Σερμαντίνι (18π.) πάλεψαν περισσότερο, μαζί με τον συμπαίκτη των Γιάννη και Θανάση Αντετοκούνμπο στους Μπακς, Σάντρο Μαμουκελασβίλι (16π., 14 ριμπ.).

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου άρχισε εντυπωσιακά και με τους Σενγκέλια και Σερμαντίνι να έχουν μαζί δώδεκα πόντους προηγήθηκε με εννιά (5-15) στο πρώτο τετράλεπτο. Το τάιμ άουτ του Εργκίν Αταμάν έκανε… δουλίτσα και με την είσοδο του Σενγκούν και τη συμβολή των άλλων δυο ΝΒΑερ (Κορκμάζ, Οσμάν) η Τουρκία πλησίασε στους τέσσερις, 16-20, δυόμισι λεπτά πριν βγει το πρώτο δεκάλεπτο. Αυτό ολοκληρώθηκε με το γκολ-φάουλ του Μαμουκελασβίλι φέρνοντας τη Γεωργία στο +6, 18-24. Η τουρκική αντεπίθεση συνεχίστηκε στη δεύτερη περίοδο φέρνοντας την ισοφάριση (31-31) και με απρόσμενο πρωταγωνιστή τον Μπιτίμ ήρθε και το… προσπέρασμα, 38-35, στα 4:29 για το ημίχρονο. Το πρώτο καλάθι του Σανλί οδήγησε την Τουρκία για πρώτη φορά σε διαφορά επτά πόντων (48-41), πριν δύο μακρινά σουτ από ΜακΦάντεν και Αντρονικασβίλι διαμορφώσουν το 48-46 του χορταστικού πρώτου ημιχρόνου.

Με πρωταγωνιστή τον Οσμάν η ομάδα του Εργκίν Αταμάν συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα, το οποίο διαρκώς αυξανόταν φτάνοντας και στο +11 (70-59) με το τρίποντο του άσου των Καβαλίερς, 2:31 πριν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο. Σενγκέλια και Σερμαντίνι έδωσαν το σύνθημα για αντίδραση, με τη Γεωργία να πλησιάζει στους επτά (82-75, 86-79) στα μισά της τέταρτης περιόδου. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου έφτασαν και στο -3 (88-85) μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο, αλλά ο Σενγκούν με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό κερδίζοντας και φάουλ επανέφερε την ομάδα του στους επτά (92-85) και το τρίποντο του Οσμάν «καθάρισε» ουσιαστικά το παιχνίδι (95-85).

Δεκάλεπτα: 18-24, 48-46, 75-66