Ελλάδα

Χαρούμενη Πρωτοχρονιά για την ΑΕΚ, που υπέταξε τον μαχητικό Πανιώνιο

Άμεση επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ, η οποία επικράτησε 73-62 του Πανιωνίου στο ΟΑΚΑ και θα κάνει χαρούμενη Πρωτοχρονιά!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βινς Χάντερ, ο οποίος σημείωσε 24 πόντους και κατέβασε 10 ριμπάουντ, η ΑΕΚ έκαμψε τη σθεναρή αντίσταση του μαχητικού Πανιωνίου επικρατώντας 73-62 στο ΟΑΚΑ και άφησε πίσω της τη συντριβή από τον Παναθηναϊκό.

Παράλληλα, η «Ένωση» συνέχισε την πολύ καλή παράδοση που έχει ως γηπεδούχος κόντρα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης και βελτίωσε το ρεκόρ της στην Basket League στο 8-3. Από την άλλη, οι «κυανέρυθροι» υπέστησαν την 8η ήττα τους στο φετινό πρωτάθλημα (3-8), ενώ είχαν ως κορυφαίο τον Ντόρσεϊ (11 πόντοι, 11 ριμπάουντ).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο… συγκεντρωμένοι το παιχνίδι και προηγήθηκαν (7-10 στο 4’) και συντηρούσαν μια μικρή διαφορά (16-18) μέχρι το τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου. Κάπου εκεί η ομάδα του Μπάνκι αφυπνίστηκε και «έτρεξε» επιμέρους σκορ 8-2 για να κλείσει στο +3 το πρώτο δεκάλεπτο (24-21) με buzzer beater τρίποντο του Λαρεντζάκη.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Χάντερ, Σάκοτα κουβάλησαν στις πλάτες τους την ΑΕΚ και με 9 διαδοχικούς -και αναπάντητους- πόντους έφεραν την ομάδα τους στο +11 (35-24 στο 16’). Εντούτοις, οι Νεοσμυρνιώτες αντέδρασαν, έσφιξαν την άμυνά τους και πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής στο τέλος του ημιχρόνου (37-36).

Με οδηγό τον Χάντερ πορεύτηκαν οι γηπεδούχοι και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, όταν και ξέφυγαν πάλι με 11 πόντους διαφορά (49-38 στο 25’). Πάλι όμως οι παίκτες του Οικονόμου έδειξαν χαρακτήρα και με σερί 11-0 ισοφάρισαν (49-49 στο 29’).

Οι φωνές του Μπάνκι ξύπνησαν τους παίκτες του και με ένα καλάθι του Ρόμπερσον και ένα ακόμα buzzer beater τρίποντο του Λαρεντζάκη η «Ένωση» έκλεισε στο +5 το τρίτο δεκάλεπτο (54-49).

Ο Πανιώνιος αντιστεκόταν μέχρι το πρώτο τρίλεπτο της τέταρτης περιόδου (56-54 στο 33’), όμως κάπου εκεί κατέρρευσε λόγω της κούρασης και των φάουλ που φορτώθηκαν αρκετά βασικά στελέχη του.

Έτσι, η ΑΕΚ «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 15-2 για να φτάσει στη μεγαλύτερη διαφορά της (71-56 στο 38’) και να καθαρίσει την υπόθεση-νίκη. Το μόνο που έμενε να διαπιστωθεί στο φινάλε ήταν το τελικό σκορ, με την μπίλια να… κάθεται στο 73-62.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 37-36, 54-49, 73-62.