Ευρώπη

Νικήτρια σε clasico με μυθικό φινάλε η Ρεάλ!

Η Ρεάλ μετά το ποδοσφαιρικό πήρε και το μπασκετικό clasico νικώντας με 87-85 την Μπαρτσελόνα σε ένα φινάλε θρίλερ.

Μετά από δύο ήττες στην Ευρωλίγκα και μία στο πρωτάθλημα, η Ρεάλ επιτέλους χαμογέλασε απέναντι στην Μπαρτσελόνα. Στο clasico της 30ης αγωνιστικής, που είχε δραματικό φινάλε, επικράτησε 87-85 στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» με το άστρο του Τρίσταν Βούκτσεβιτς να ανατέλλει. Ο 18χρονος φόργουορντ, γιος του Ντούσαν που έπαιξε σε Ολυμπιακό και Απόλλωνα Πατρών, άρπαξε από τα μαλλιά την ευκαιρία και είχε 11 πόντους (2/2 βολές, 3/5 τρίποντα), 4 ριμπάουντ κι ένα καθοριστικό τρίποντο. Ήρωας για τους νικητές ήταν ο Νικολάς Λαπροβίτολα με γκολ-φάουλ στα 4’’ κι ενώ η «Μπάρτσα» είχε επιστρέψει από το -13 στο τελευταίο εξάλεπτο.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο αγκάλιασε την πρώτη θέση στη regular season βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 28-1, ενώ εκείνη του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους παραμένει δεύτερη με 25-4. Ο Ρούντι Φερνάντεθ είχε 13 πόντους για τους νικητές, ο Νικολάς Λαπροβίτολα ακολούθησε με 12, ενώ 11 είχε ο Ουσμάν Γκαρούμπα και 10 ο Φαμπιάν Κοζέρ. Για την Μπαρτσελόνα ο Κόρι Χίγκινς είχε 21 πόντους, ο Νικ Καλάθης ακολούθησε με 18 και 4 ασίστ, ενώ 17 είχε ο Νίκολα Μίροτιτς.

Η Ρεάλ είχε εξ αρχής την υπεροχή ξεφεύγοντας με 0-9 και 22-36 στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο καλάθι στο τέλος της τρίτης περιόδου, για να αποσπαστούν και πάλι οι φιλοξενούμενοι με +13 (61-74) έξι λεπτά πριν το τέλος. Η «Μπάρτσα» δεν κατέθεσε τα όπλα και πλησίασε στους τέσσερις (74-78), αλλά ο Βούκτσεβιτς με τρίποντο στα 66’ πριν το τέλος φάνηκε να «καθαρίζει» το ματς (74-81). Οι Καταλανοί με μεγάλα τρίποντα από Χίγκινς και Μίροτιτς πέρασαν μπροστά με 85-84, αλλά ο Λαπροβίτολα με γκολ-φάουλ στα 4’’ χάρισε στην ομάδα του τη νίκη με 85-87.

Δεκάλεπτα: 15-20, 33-42, 57-59, 85-87