Προβλημάτισαν οι «ρεζέρβες» του Ολυμπιακού και… φιλική ήττα από τον Ιωνικό

Δεν άρπαξαν την ευκαιρία οι αναπληρωματικοί του Ολυμπιακού στο φιλικό με τον Ιωνικό, που συνοδεύτηκε με ήττα 88-93.

Σε μια αναμέτρηση που παρατάχθηκε χωρίς τους Σλούκα, Σπανούλη, Παπανικολάου και Βεζένκοβ, ο Ολυμπιακός προβλημάτισε αρκετά και ηττήθηκε 88-93 από τον Ιωνικό στο φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο του προγράμματος «Monday Night Game Against Covid-19», τέσσερις ημέρες πριν από το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για την Ευρωλίγκα.

Ο κόουτς Μπαρτζώκας δοκίμασε αρκετά σχήματα και πρόσωπα, ενώ έδωσε την ευκαιρία και σε παιδιά από την αναπτυξιακή των «ερυθρολεύκων», που όμως δεν ανταποκρίθηκαν των ευθυνών τους.

Λαρεντζάκης, Χάρισον και Πρίντεζης είχαν από 11 πόντους για τους Πειραιώτες, ενώ ο ΜακΚίσικ πρόσθεσε 10 στα 10 λεπτά που αγωνίστηκε. Από την άλλη, για τους Νικαιώτες ο Μαυροκεφαλίδης πέτυχε 21 πόντους, ενώ 4 ακόμα συμπαίκτες του είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Νικολαΐδη, Χάρισον, ΜακΚίσικ, Πρίντεζη και Μάρτιν και στις πρώτες επιθέσεις βρήκε σκορ έξω από τα 6,75μ. (6-0 στο 2’). Κάπου εκεί όμως ο Ιωνικός πίεσε περισσότερο στην άμυνα και με μια σύνθετη ζώνη έκανε δύσκολη τη ζωή των γηπεδούχων.

Με τους «ερυθρόλευκους» να χαλαρώνουν αμυντικά και τον Μαυροκεφαλίδη να παίρνει μπρος επιθετικά, οι Νικαιώτες πέρασαν μπροστά στο σκορ (11-13 στο 5’). Μάλιστα, η ομάδα του Αγγέλου έτρεξε σερί 7-0 και απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο (17-23 στο 7’). Η απάντηση των παικτών του Μπαρτζώκα ήρθε με το… ίδιο νόμισμα (25-23 στο 9’), αλλά οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με +4 (25-29).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός μπήκε με περισσότερη ενέργεια και βγάζοντας καλές άμυνες, ανέκτησε το προβάδισμα (32-31 στο 13’). Κάπου εκεί όμως οι γηπεδούχοι βραχυκύκλωσαν επιθετικά και επιδόθηκαν σε πολλές άστοχες προσπάθειες έξω από τα 6,75μ.

Με τρίποντες «βόμβες» από Τζένκινς και Λαρεντζάκη, οι Πειραιώτες ξεμπλόκαραν και απέκτησαν μικρή διαφορά (40-36 στο 17’). Ο Ιωνικός απάντησε (41-41 στο 18’), ωστόσο η λήξη πρώτου μέρους βρήκε τους «ερυθρόλευκους να έχουν προβάδισμα 4 πόντων (47-43).

Στην εκκίνηση της 3ης περιόδου, η ομάδα του Μπαρτζώκα πήρε «αέρα» +5 (53-48 στο 22’), όμως οι Νικαιώτες εκτέλεσαν από την περιφέρεια και έτρεξαν σερί 8-0, που τους έφερε μπροστά (53-56 στο 24’).

Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν σε εκείνο το σημείο, έσφιξαν την άμυνά τους και απάντησαν με 9-0, που ήρθε με διαδοχικά τρίποντα από Σκουλίδα και Χάρισον. Κάπως έτσι ο Ολυμπιακός απέκτησε διαφορά (69-64 στο 28’), ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο στο +3 (69-66).

Το 4ο δεκάλεπτο «ανήκε» στον Ιωνικό, που πίεσε στην άμυνα και βρήκε σκορ από την περιφέρεια, εκμεταλλευόμενος τη χαλαρότητα των γηπεδούχων. Με μπροστάρη τον Χόλογουελ, μετέτρεψαν το 72-68 (31’) σε 76-83 (36’) με επιμέρους 15-4 κι έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη τους.

Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Μπαρτζώκα επιχείρησαν την ολική ανατροπή, αλλά οι Μαυροκεφαλίδης και Τολιόπουλος έφεραν τη διαφορά στο +10 (81-91) και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Το τελικό 88-93 σφράγισε την επικράτηση των Νικαιωτών.

Τα δεκάλεπτα: 25-29, 47-43, 69-66, 88-93.