Μουντομπάσκετ 2014

Σαν… Team USA η Φινλανδία!

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, η Φινλανδία πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Μουντομπάσκετ της Ισπανίας, επικρατώντας με σκορ 81-76 της Ουκρανίας, μία μέρα μετά τη συντριβή από τις ΗΠΑ.

Μετά το… σεμινάριο κόντρα στις ΗΠΑ, αφού δεν ήταν σε θέση να κάνει κάτι, η Φινλανδία νίκησε με σκορ 81-76 την Ουκρανία και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ισπανίας και στον τρίτο όμιλο.

Κορυφαίος για την ομάδα του Ντέτμαν ήταν ο Σον Χαφ με 23 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τζέτερ, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους.

Ντέρμπι ήταν το ματς στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες σχεδόν συμβάδιζαν στο σκορ με την Ουκρανία, όμως, να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενη με ένα καλάθι διαφορά (37-35).

Στο δεύτερο μέρος, η Φινλανδία έκανε την αντεπίθεσή της και με ένα επιμέρους σκορ 22-15 στο τρίτο δεκάλεπτο, έφτασε στο +5 (57-52). Στην τελευταία περίοδο, οι τυπικά γηπεδούχοι «εκτόξευσαν» τη διαφορά στους 17 πόντους (75-58), περίπου στα μισά, αλλά οι Ουκρανοί κατάφεραν να τη… ροκανίσουν, ρίχνοντάς την στους τέσσερις (80-76). Όμως, στα τελευταία 30’’ της αναμέτρησης, δεν άλλαξε κάτι άλλο δραματικά, με την ομάδα του Χένρικ Ντέτμαν να παίρνει τη νίκη με τελικό 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 35-37, 57-52, 81-76.

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 6 (2), Μέρφι 12 (2), Μούρινεν, Χαφ 23 (5), Λι 7, Σαλίν 9 (1), Κότι, Κόπονεν 14 (9ασ.), Μότολα 4, Λέχτο, Ράνικο 6 (1).

Ουκρανία (Φρατέλο): Πουστοζβόνοφ 15 (3), Τζέτερ 24 (9ασ.), Μισούλα 8 (2), Γκλάντιρ 6 (2), Λιποβίι 3 (1), Νατιάζκο 6, Ζαμπριτσένκο 2, Κορνιένκο 2 (6ρ.), Ζαΐτσεφ 6 (6ρ.), Κράβτσοφ.