Europa League

Δεν τελείωσε το θέαμα…

Καλό το Champions League, όμως το Europa League έχει αποδείξει τα τελευταία χρόνια πως είναι μία απρόβλεπτη διοργάνωση στα πρότυπα του πρώτου θεσμού της UEFA.

Μετά το «ορεκτικό» και το «κυρίως πιάτο» του Champions League ακολουθεί το «επιδόρπιο» του Europa League.

Η κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση μας άφησε τις καλύτερες υποσχέσεις για καλή ποδοσφαιρική χρονιά, όμως τα τελευταία χρόνια έχουμε παρακολουθήσει σπουδαίες αναμετρήσεις και στον δεύτερο τη τάξει θεσμό της UEFA.

Κάτι ανάλογο περιμένουμε να συμβεί και στην πρεμιέρα του Europa League, αφού υπάρχουν αρκετές ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις, όπου περιμένουμε να γίνουν «μάχες» για τις πρώτες συγκομιδές βαθμών.

Εκτός του αγώνα του ΠΑΟΚ, το ελληνικό και «ασπρόμαυρο» ενδιαφέρον θα είναι στο άλλο ματς του ομίλου ανάμεσα στη Μακάμπι Χάιφα και την Άλκμααρ.

Από εκεί και πέρα, οι κυπριακοί σύλλογοι - ο ΑΠΟΕΛ και ο Απόλλων Λεμεσού - έχουν δύσκολες «αποστολές» απέναντι σε Μακάμπι Τελ Αβίβ και Τραμπζονσπόρ.

Ενδιαφέρον, επίσης, έχουν ο αγώνας της Βαλένθια, η οποία υποδέχεται την Σουόνσι, το παιχνίδι της Φιορεντίνα με την Πάσος Φερέιρα, η αναμέτρηση της Άιντραχτ Φρανκφούρτης με την Μπορντό και το Μπέτις-Λιόν, το οποίο θα μπορούσε κάλλιστα να γίνει σε επίπεδο Champions League!

Αναλυτικά το πρόγραμμα

1ος όμιλος

Βαλένθια – Σουόνσι (20:00)
Σεν Γκάλεν - Κούμπαν Κράσνονταρ (20:00)

Επόμενη αγωνιστική (03/10)

Κούμπαν Κράσνονταρ-Βαλένθια (22:05)
Σουόνσι-Σεν Γκάλεν (22:05)

2ος όμιλος

Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Τσερνομόρετς (20:00)
Αϊντχόφεν - Λουντογκόρετς Ράζγκραντ (20:00)

Επόμενη αγωνιστική (03/10)

Λουντογκόρετς Ράζγκραντ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ (22:05)
Τσερνομόρετς-Αϊντχόφεν (22:05)

3ος όμιλος

Σάλτσμπουργκ – Έλφσμποργκ (20:00)
Σταντάρ Λιέγης – Έσμπιεργκ (20:00)

Επόμενη αγωνιστική (03/10)

Έσμπιεργκ-Σάλτσμπουργκ (22:05)
Έλφσμποργκ-Σταντάρ Λιέγης (22:05)

4ος όμιλος

Ζούλτε Βάρεγκεμ – Γουίγκαν (20:00)
Μάριμπορ - Ρούμπιν Καζάν (20:00)

Επόμενη αγωνιστική (03/10)

Ρούμπιν Καζάν-Ζούλτε Βάρεγκεμ (22:05)
Γουίγκαν-Μάριμπορ (22:05)

5ος όμιλος

Φιορεντίνα - Πάσος Φερέιρα (20:00)
Παντούρι - Ντνίπρο (20:00)

Επόμενη αγωνιστική (03/10)

Ντνίπρο-Φιορεντίνα(22:05)
Πάσος Φερέιρα-Παντούρι(22:05)

6ος όμιλος

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Μπορντό (20:00)
Μακάμπι Τελ Αβίβ – ΑΠΟΕΛ (20:00)

Επόμενη αγωνιστική (03/10)

ΑΠΟΕΛ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης (22:05)
Μπορντό-Μακάμπι Τελ Αβίβ (22:05)

7ος όμιλος

Ντιναμό Κιέβου – Γκενκ (22:05)
Τουν - Ραπίντ Βιέννης (22:05)

Επόμενη αγωνιστική (03/10)

Ραπίντ Βιέννης-Ντιναμό Κιέβου (20:00)
Γκενκ-Τουν (20:00)

8ος όμιλος

Φράιμπουργκ - Σλόβαν Λίμπερετς (22:05)
Εστορίλ – Σεβίλλη (22:05)

Επόμενη αγωνιστική (03/10)

Σεβίλλη-Φράιμπουργκ (20:00)
Σλόβαν Λίμπερετς-Εστορίλ (20:00)

9ος όμιλος

Μπέτις – Λιόν (22:05)
Γκιμαράες – Ριέκα (22:05)

Επόμενη αγωνιστική (03/10)

Ριέκα-Μπέτις (20:00)
Λιόν-Γκιμαράες (20:00)

10ος όμιλος

Απόλλων Λεμεσού – Τραμπζονσπόρ (22:05)
Λάτσιο - Λέγκια Βαρσοβίας (22:05)

Επόμενη αγωνιστική (03/10)

Λέγκια Βαρσοβίας-Απόλλων Λεμεσού (20:00)
Τραμπζονσπόρ-Λάτσιο (20:00)

11ος όμιλος

Σερίφ Τιρασπόλ- Ανζί (22:05)
Τότεναμ – Τρόμσο (22:05)

Επόμενη αγωνιστική (03/10)

Ανζί-Τότεναμ (20:00)
Τρόμσο-Σερίφ Τιρασπόλ (20:00)

12ος όμιλος

ΠΑΟΚ - Σαχτέρ Καραγκάντι (22:05)
Μακάμπι Χάιφα - Αλκμάαρ (22:05)

Επόμενη αγωνιστική (03/10)

Άλκμααρ-ΠΑΟΚ (20:00)
Σαχτέρ Καραγκάντι-Μακάμπι Χάιφα (20:00)

Ακολουθήστε τον bwinΣΠΟΡ FM 94.6 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο.

TAGS:
close menu
x