sport-fm.gr ΘΕΜΑ

Έλληνες Εξωτερικού: Κοίτα τι έκαναν

Σκόρερ χρίστηκαν οι... συνήθεις ύποπτοι Γιακουμάκης και Μπακασέτας, αλλά και ο Γιάννης Φετφατζίδης κατά τη διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας.

Δίχτυα βρήκαν οι... συνήθεις ύποπτοι Γιώργος Γιακουμάκης και Τάσος Μπακασέτας κατά τη διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας, όπως και ο Γιάννης Φετφατζίδης με την Αλ Κορ στο Κατάρ, από τους Έλληνες ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται σε συλλόγους του εξωτερικού.

Ο Γιώργος Γιακουμάκης πέτυχε το 24ο γκολ του στην Eredevisie και 27ο συνολικά με την Φένλο, αλλά η ομάδα του ηττήθηκε (3-1) από την Φορτούνα Σιτάρντ.

Ο Τάσος Μπακασέτας πέτυχε το 5ο γκολ του στην όγδοη εμφάνισή του με την Τράμπζονσπορ, στην ήττα (3-1) από την πρώην ομάδα του, Αλάνιασπορ κι έκανε ήδη ρεκόρ καριέρας σε γκολ μέσα σε μία σεζόν.

Ο Γιάννης Φετφατζίδης σημείωσε το 5ο γκολ του με τη φανέλα της Αλ Κορ στο Κατάρ.

Ο Δημήτρης Πέλκας είχε έναν ανησυχητικό τραυματισμό στο ματς με την Κόνιασπορ (8/3), αλλά ευτυχώς δεν αποδείχτηκε σοβαρός κι επέστρεψε γρήγορα στις υποχρεώσεις της Φενέρμπαχτσε.

Διαβάστε αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες ποδοσφαιριστές στο εξωτερικό στη διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας (8-14/3):

ΑΓΓΛΙΑ
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Η Λίβερπουλ παίζει απόψε (15/3) με την Γουλβς.
Δημήτρης Γιαννούλης (Νόριτς, Championship): Βασικός (90 λεπτά) στη νίκη (1-2) επί της Γουένσντεϊ.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Η Ούεσκα παίζει απόψε (15/3) κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Εκτός αποστολής στην εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Μίλαν.
Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Ήταν τιμωρημένος και δεν αγωνίστηκε στην ήττα (3-1) από τη Γιουβέντους.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Βασικός (90 λεπτά) στη νίκη (3-2) επί της Βερόνα.
Βασίλης Ζαγαρίτης (Πάρμα): Εντός αποστολής έπειτα από καιρό κόντρα στην Ρόμα, δεν αγωνίστηκε.
Παναγιώτης Tαχτσίδης (Λέτσε, Serie B): Στον πάγκο κόντρα στην Κιέβο.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Παραμένει τραυματίας.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Πέρασε ως αλλαγή στο 81' στην ήττα (2-1) από την Ουνιόν Βερολίνου.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Βασικός (90 λεπτά) στη νίκη (2-0) επί της Χοφενχάιμ.
Στέφανος Καπίνο (Σαντχάουζεν, Bundesliga 2): Βασικός (90 λεπτά) με clean sheet κόντρα στην Φοροτύνα Ντίσελντορφ (ισοπαλιά 0-0).

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Στον πάγκο κόντρα στην Μονακό.
Παναγιώτης Ρέτσος (Σεντ Ετιέν): Στον πάγκο κόντρα στην Ανζέ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Στον πάγκο απέναντι στην Μποαβίστα.
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Σκόραρε στην επιστροφή από τον τραυματισμό του κόντρα στην Φορτούνα Σιτάρντ (ήττα 3-1).
Xρήστος Δώνης (Φένλο): Δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού.
Τάσος Δώνης (Φένλο): Πέρασε ως αλλαγή στο 77' κόντρα στην Φορτούνα Σιτάρντ.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (83 λεπτά) στη νίκη (3-1) επί της Χέρενφεν.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβαϊκ): Βασικός (90 λεπτά) απέναντι στην Σπάρτα Ρότερνταμ (ήττα 2-0).
Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Εκτός αποστολής.
Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Στον πάγκο κόντρα στην Φένλο.
Δημήτρης Εμμανουηλίδης (Φορτούνα Σιτάρντ): Εκτός αποστολής.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Χτύπησε σοβαρά στην αρχή της εβδομάδας στο ματς με την Κόνιασπορ, αλλά ευτυχώς δεν αποδείχθηκε κάτι σοβαρό και αγωνίστηκε ως βασικός (90 λεπτά) κόντρα στην Γκεντσλερμπιρλιγκί (ήττα 2-1).
Τάσος Μπακασέτας (Τράμπζονσπορ): Σκόραρε για 5η φορά σε 8 εμφανίσεις απέναντι στην Αλάνιασπορ (ήττα 3-1). Βασικός (90 λεπτά) και απέναντι στην Ερζούρουμσπορ (0-0).
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στη νίκη (4-0) επί της Αντάλιασπορ.
Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στη νίκη (4-0) επί της Αντάλιασπορ.
Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στην Γαλατασαράι (ήττα 3-0).
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στην Γκεζτέπε (νίκη 3-0). Είδε κίτρινη κάρτα.
Αλέξανδρος Κατράνης (Χατάισπορ): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στην Ρίζεσπορ (ήττα 1-0). Είδε κίτιρνη κάρτα.

ΚΥΠΡΟΣ
Σπύρος Ρισβάνης (Ανόρθωση): Βασικός (90 λεπτά) στην ήττα (2-0) από τον Ολυμπιακό Λευκωσίας.
Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Στον πάγκο στην ήττα (2-0) από τον Ολυμπιακό Λευκωσίας.
Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση): Βασικός (70 λεπτά) στην ήττα (2-0) από τον Ολυμπιακό Λευκωσίας.
Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Στον πάγκο στην ήττα (2-0) από τον Ολυμπιακό Λευκωσίας.
Φώτης Παπουλής (Ομόνοια): Βασικός (90 λεπτά) στη νίκη (2-1) επί της ΑΕΛ Λεμεσού.
Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Εκτός αποστολής.
Βίκτωρ Κλωναρίδης (ΑΠΟΕΛ): Αγωνίζεται σήμερα (15/3) κόντρα στην Καρμιώτισσα.

ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Σκόραρε το 5ο γκολ του στο Κατάρ, στην ήττα (2-1) από την Κατάρ SC.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην ισοπαλία (0-0) με την Μίτιλαντ.
Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Εκτός αποστολής.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Βασικός (61 λεπτά) στη νίκη (4-0) επί της Χάρτμπεργκ.
Θάνος Πέτσος (Τιρόλ Βάτενς): Βασικός (90 λεπτά) στη νίκη (5-3) επί της Βολφσμπέργκερ.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Ήταν τιμωρημένος και δεν αγωνίστηκε κόντρα στην Ίστρα (ήττα 1-0).
Δημήτρης Διαμαντάκος (Χάιντουκ Σπλιτ): Εκτός αποστολής.

ΒΕΛΓΙΟ
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Βαγιαννίδης (Σιντ-Τρούιντεν): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Βασικός (90 λεπτά) στη νίκη (3-0) επί της Κισβάρντα.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Βασικός (90 λεπτά) στην ήττα (4-0) από την Κλουζ.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Στον πάγκο απέναντι στην Λεχ Πόζναν (ήττα 1-0).
Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Βασικός (90 λεπτά) απέναντι στην Ζαγκλέμπιε (νίκη 2-0).
Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Στον πάγκο απέναντι στην Ζαγκλέμπιε (νίκη 2-0).