Γαλλία

Και αυτό στην Παρί

Ήταν αναμενόμενο, αλλά πλέον επιβεβαιώθηκε... Η Παρί Σεν Ζερμέν πανηγυρίζει το τέταρτο πρωτάθλημα της ιστορίας της -και δεύτερο συνεχόμενο- μετά την ισοπαλία της Μονακό στο ματς με την Γκινγκάμπ.

Πρωταθλήτρια Γαλλίας για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν είναι η Παρί Σεν Ζερμέν. Η ομάδα του Λοράν Μπλαν, κατέκτησε τον τίτλο, πριν καν βγάλει την… υποχρέωση με τη Ρεν, για την 36η αγωνιστική του Championnat, καθώς η Μονακό δεν κατάφερε να νικήσει (1-1) την Γκινγκάμπ.

Αυτός ο βαθμός, ίσως να αποδειχθεί και «χρυσός» για τους φιλοξενούμενους, καθώς απέχουν πλέον δύο πόντους από την επικίνδυνη ζώνη, όπου βρίσκεται η Σοσό, ενώ ενδιάμεσα τους είναι η Εβιάν. Το σκόρερ άνοιξε στο 77’ ο Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ, σημειώνοντας το ενδέκατο του γκολ στη Ligue 1 και απάντησε οκτώ λεπτά μετά ο Φατίκ Ατίκ. Τρία λεπτά αργότερα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Ντιαλό για τους κυπελλούχους Γαλλίας.

Πρόκειται για τον δεύτερο εγχώριο τίτλο που παίρνει φέτος η Παρί, καθώς είχε νικήσει και στον τελικό του League Cup τη Λιόν.