Κώστας Νικολακόπουλος

Τι κάνει ο Ολυμπιακός κάθε φορά που παίζει με την ΑΕΚ Νοέμβριο εκτός έδρας!

Ο Κώστας Νικολακόπουλος καταγράφει στο sport-fm.gr μία φοβερή συγκυρία, αλλά και τα αποτελέσματα των ντέρμπι ΑΕΚ-Ολυμπιακού μήνα Νοέμβριο.

Υπάρχει μία, ενδιαφέρουσα τη λες, συγκυρία στα ντέρμπι του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ με γηπεδούχο την Ένωση, στο μήνα Νοέμβριο!

Όποτε γίνεται ντέρμπι ΑΕΚ-Ολυμπιακού μήνα Νοέμβρη, ο Ολυμπιακός παίρνει πάντα το πρωτάθλημα! Έχει συμβεί σε οκτώ σεζόν, εδώ και 50 χρόνια, μισό αιώνα δηλαδή! Και επί εποχή Γουλανδρή και επί εποχή Νταϊφά και επί εποχή Κόκκαλη και επί εποχή Μαρινάκη!

Τι γίνεται, όμως, από πλευράς αποτελεσμάτων στα μεταξύ τους ντέρμπι το Νοέμβριο, με γηπεδούχο πάντα την ΑΕΚ;

11.11.20012 ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-4

Βλέπουμε λοιπόν ότι η ΑΕΚ έχει μόλις μία νίκη, το 2010, κι αυτή με ένα γκολ στο τελευταίο λεπτό, σε ένα παιχνίδι στο οποίο μάλιστα ο Ολυμπιακός νωρίτερα είχε χάσει πέναλτι.

Αντίθετα, ο Ολυμπιακός έχει τέσσερις νίκες, εκ των οποίων οι δύο με…τρομακτικά σκορ (5-1 και 4-0) και σε άλλα τρία παιχνίδια τουλάχιστον δεν έχει χάσει. Συνεπώς, η παράδοση των ντέρμπι με την ΑΕΚ γηπεδούχο μέσα σε αυτό το μήνα είναι φανερά υπέρ του. με την παρατήρηση ότι έχουν σχεδόν μία δεκαετία οι δύο ομάδες να παίξουν Νοέμβρη με γηπεδούχο την ΑΕΚ.

Και κάτι άλλο, για να είμαστε ρεαλιστές: ήταν σίγουρα εντυπωσιακή η τελευταία νίκη του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ μέσα στο ΟΑΚΑ, αυτό το φοβερό 5-1 τον περασμένο Απρίλιο. Να λάβουμε, όμως, υπόψιν μας, ότι η ΑΕΚ έπαιζε με αρκετές ελλείψεις. Χωρίς τους Σιμόες, Τσιγκρίνσκι, Σάκχοφ, Μπακάκη. Και ήταν και σε μία πολύ άσχημη γι΄ αυτήν περίοδο της σεζόν, προερχόμενη από ήττες στην Τούμπα (1-3) και στο Βόλο (0-1) κι έχοντας κερδίσει μόνο τον Απόλλωνα σε μία σειρά οκτώ αγώνων...