sport-fm.gr ΘΕΜΑ

Τα δεκάλεπτα του… τρόμου: Πέντε περίοδοι που ο Ολυμπιακός κυριάρχησε και ο Παναθηναϊκός κατέρρευσε

Σε πέντε διαφορετικά ντέρμπι «αιωνίων» τη φετινή περίοδο ένα δεκάλεπτο έχει κάνει τρομερή διαφορά και αποδείχτηκε αρκετό για τον Ολυμπιακό και καταστροφικό για τον Παναθηναϊκό.

Σύμπτωση που επαναλαμβάνεται… δεν είναι σύμπτωση. Ο δεύτερος τελικός έμοιαζε με deja vu των περισσότερων φετινών ντέρμπι «αιωνίων», αφού στις πέντε από τις έξι σερί νίκες του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού, ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να αλλάξει τις ισορροπίες. Μέσα σε μια περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν απόλυτα και οι «πράσινοι» κατέρρευσαν. Ας θυμηθούμε τα πέντε φετινά παιχνίδια που ένα δεκάλεπτο έκανε τη διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού.

23/12/2022 (Ευρωλίγκα) Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 65-84
4η Περίοδος 14-30
Το παιχνίδι «παιζόταν» μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ο Ολυμπιακός έκλεισε με διαφορά μόλις τριών πόντων (51-54). Όμως στην τέταρτη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» έστησαν πάρτι και ξεχείλωσαν τη διαφορά με ένα επί μέρους 14-30. Οι «πράσινοι» είχαν στο διάστημα αυτό 1/10 τρίποντα και 5/7 δίποντα, ενώ οι φιλοξενούμενοι 5/7 τρίποντα και 5/11 δίποντα.

20/02/2022 (Τελικός Κυπέλλου) Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 81-73
4η Περίοδος 23-6
Ο Παναθηναϊκός έχει βάλει τις βάσεις για τρεις περιόδους στον τελικό του Ηρακλείου προηγούμενος με 67-58. Η τελευταία περίοδος, ωστόσο, ανήκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό, που κυριάρχησε με επί μέρους σκορ 23-6. Οι «πράσινοι» έμειναν χωρίς καλάθι στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας 0/5 δίποντα, 0/10 τρίποντα, 4 λάθη και σκόραραν αποκλειστικά με βολές (6/8).

17/03/2022 (Ευρωλίγκα) Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 101-73
1η Περίοδος 38-13
Η πιο ευρεία σε έκταση νίκη για τον Ολυμπιακό επί του Παναθηναϊκού φέτος σημειώθηκε το Μάρτιο για την 30η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 38-13 (+25) στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο διάστημα αυτό η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε 4/4 βολές, 8/10 δίποντα και 6/8 τρίποντα, ενώ οι «πράσινοι» 0/6 τρίποντα και κανένα αμυντικό ριμπάουντ!

11/06/2022 (1ος Τελικός) Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 74-61 1η Περίοδος 23-4 Ο Ολυμπιακός μπαίνει με το πόδι στο γκάζι στους τελικούς και θέτει από νωρίς τις βάσεις για το 1-0. Κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με 23-4 και ουσιαστικά δεν απειλείται ποτέ στη συνέχεια. Ο Παναθηναϊκός στην εναρκτήρια περίοδο της αναμέτρησης είχε 2/14 δίποντα και 0/4 τρίποντα.

14/06/2022 (2ος τελικός) Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 72-78
3η Περίοδος 10-29
Ο Παναθηναϊκός σε μια από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις προηγείται με 46-32 στο ημίχρονο κυριαρχώντας σε άμυνα κι επίθεση. Ένα δεκάλεπτο, ωστόσο, το τρίτο, αρκεί για να φέρει το ματς τούμπα ο Ολυμπιακός. Στο διάστημα αυτό το επί μέρους σκορ είναι 10-29, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν 5/5 δίποντα, 6/11 τρίποντα και κανένα λάθος και τους «πράσινους» να καταρρέουν μετρώντας 1/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα και 6 λάθη (όσα είχαν σε όλο το πρώτο ημίχρονο).

*Ο Παναθηναϊκός έχει πετύχει τη μοναδική του φετινή νίκη επί του Ολυμπιακού κάνοντας εκείνος μια καταπληκτική περίοδο σε αντίθεση με τον αντίπαλό του. Στις 22 Νοεμβρίου 2021, στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν, για το πρωτάθλημα στο ΣΕΦ, είχε κυριαρχήσει με 33-17 στο τέταρτο δεκάλεπτο ανατρέποντας το -11 (69-58) για να επικρατήσει με 81-76. Στο διάστημα αυτό ο Παναθηναϊκός είχε 7/10 τρίποντα και 5/10 δίποντα, ενώ ο Ολυμπιακός 0/9 τρίποντα.