Ολυμπιακοί Αγώνες 2020

Ο συνολικός απολογισμός της Ελλάδας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο!

Άκρως επιτυχημένο ήταν το πέρασμα της ελληνικής αποστολής από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Τέσσερα μετάλλια και συνολικά 22 αθλητές να καταλαμβάνουν μια θέση στην πρώτη 10άδα περιλαμβάνει ο απολογισμός της ελληνικής αποστολής στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Θυμηθείτε τι έκαναν οι Έλληνες αθλητές στην ιαπωνική πρωτεύουσα:

Κωπηλασία: Στέφανος Ντούσκος (απλό σκιφ) – Χρυσό μετάλλιο με χρόνο 6:40.45 στον τελικό
(Ημιτελικά: 6:41.61, Προημιτελικά: 7:12.77, Προκριματικά: 6:59.49)



Στίβος: Μίλτος Τεντόγλου (άλμα εις μήκος) – Χρυσό μετάλλιο με 8.41μ.


Πόλο ανδρών: Γιάννης Φουντούλης, Μανώλης Ζερδεβάς, Άγγελος Βλαχόπουλος, Κώστας Γκιουβέτσης, Κώστας Μουρίκης, Χριστόδουλος Κολόμβος, Κώστας Γαλανίδης, Ντίνος Γενηδουνιάς, Αλέξανδρος Παπαναστασίου, Μάριος Καπότσης, Στέλιος Αργυρόπουλος, Γιώργος Δερβίσης, Δημήτρης Σκουμπάκης- Ασημένιο μετάλλιο

Τελικός: Ελλάδα-Σερβία 10-13


Ενόργανη: Λευτέρης Πετρούνιας (κρίκοι) – Χάλκινο μετάλλιο με 15.200 στον τελικό


Στίβος: Κατερίνα Στεφανίδη (άλμα επί κοντώ) – 4η θέση με 4.80μ. στον τελικό


Στίβος: Εμμανουήλ Καραλής (άλμα επί κοντώ) – 4η θέση με 5.57μ.


Κολύμβηση: Κριστιάν Γκολομέεβ (50μ. ελεύθερο) – 5η θέση με χρόνο 21.72
(Ημιτελικά: 21.60, Προκριματικά: 21.66)


Open Water: Άλκης Κυνηγάκης (10χλμ) – 5η θέση με χρόνο 1:49.29.2


Κωπηλασία: Χριστίνα Μπούρμπου, Μαρία Κυρίδου (Δίκωπος γυναικών) – 5η θέση
(Προκριματικά: 7:33.94, Ρεπεσάζ: 7:28.00, Ημιτελικά: 6:48.70, Τελικός: 6:57.11)

Η κούρσα τους στον ημιτελικό που βελτίωσε το παγκόσμιο ρεκόρ:


Τένις: Μαρία Σάκκαρη, Στέφανος Τσιτσιπάς (διπλό μεικτό) – 5η θέση
(Πρώτος γύρος: Σάκκαρη,Τσιτσιπάς-Νταμπρόφσκι,Οζιέ 0-2, Προημιτελικά: Σάκκαρη,Τσιτσιπάς-Μπάρτι,Πιρς 0-2)

Σκοποβολή: Άννα Κορακάκη (10μ. αεροβόλο πιστόλι) – 6η θέση
Σκοποβολή: Άννα Κορακάκη (25μ. πιστόλι) – 6η θέση


Τάκ Κβον Ντο: Φένια Τζέλη (-57κ.) – 7η θέση
(Φάση των «16»: Μινινα-Τζέλη 15-7, Ρεπεσάζ: Γιεσούφ-Τζέλη 2-0)

Τζούντο: Ελισάβετ Τελτσίδου (-70κ) – 7η θέση



Στίβος: Νικόλ Κυριακοπούλου (άλμα επί κοντώ) – 8η θέση με 4.50μ.


Ιστιοπλοΐα: Παύλος Καγιαλής, Παναγιώτης Μάντης (470) – 8η θέση


Στίβος: Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (20χλμ. Βάδην) – 8η θέση με χρόνο 1:31.24


Ιστιοπλοΐα: Βασιλεία Καραχάλιου (Laser Radial) – 9η θέση


Κολύμβηση: Άννα Ντουντουνάκη (100μ. πεταλούδα) – 9η θέση με 57.25 στον ημιτελικό
(Προκριματικά: 13η με 57.57)


Τένις: Μαρία Σάκκαρη (απλό γυναικών) – 9η θέση
(Πρώτος γύρος: Σάκκαρη-Κόνταβέιτ 2-0, Δεύτερος γύρος: Σάκκαρη-Στογιάνοβιτς 2-0, Τρίτος γύρος: Σάκκαρη-Σβιτολίνα: 1-2)

Τένις: Στέφανος Τσιτσιπάς (απλό ανδρών) – 9η θέση
(Πρώτος Γύρος: Κολσράιμπερ-Τσιτσιπάς 1-2, Δεύτερος γύρος: Τιαφό-Τσιτσιπάς 0-2, Τρίτος Γύρο: Ούμπερ-Τσιστιπάς 3-0)


Κωπηλασία: Αννέτα Κυρίδου (μονό σκιφ) – 10η θέση με χρόνο 7:36.79 στον τελικό
(Ημιτελικά: 7:40.81, Προημιτελικά: 8:02.19, Προκριματικά: 7:54.28)


Κολύμβηση: Απόστολος Χρήστου (100μ. ύπτιο) – 11η θέση με χρόνο 53.41 στα ημιτελικά (53.77 στα προκριματικά)

Άρση Βαρών: Θοδωρής Ιακωβίδης (96κ) – 11η θέση με 338 στο σύνολο (156 αρασέ, 182 ζετέ)


Κολύμβηση: 4Χ100 μεικτή mixed (Απόστολος Χρήστου, Κώστας Μερετσόλιας, Άννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου) – 11η θέση με χρόνο 3:44.77 στα προκριματικά.


Ιστιοπλοΐα: Βύρων Κοκκαλάνης (RS:X) – 11η θέση

Πάλη: Μαρία Πρεβολαράκη (ελευθέρα πάλη 53κ) – 11η θέση
(Βαλβέρδε-Πρεβολαράκη 11-4)


Ιστιοπλοΐα: Γιάννης Μιτάκης (Finn) – 12η θέση

Κολύμβηση: Απόστολος Παπαστάμος (400μ. μεικτή ατομική) – 14η θέση με 4:12.50

Κολύμβηση: 4Χ100 μεικτή (Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Κώστας Μερετσόλιας, Ανδρέας Βαζαίος, Απόστολος Χρήστου) – 14η θέση με χρόνο 3:36.28 στα προκριματικά


Πάλη: Γιώργος Πιλίδης (ελεύθερη πάλη 65κ) – 15η θέση
(Πιλίδης-Γκατζίεφ 0-11)


Ιστιοπλοΐα: Μαρία Τσουλφά, Αριάδνη Σπανάκη (470) – 15η θέση

Κολύμβηση: 4Χ100 ελεύθερο (Ανδρέας Βαζαίος, Κριστιάν Γκολομεέβ, Οδυσσέας Μελαδίνης, Απόστολος Χρήστου) – 15η θέση στα προκριματικά με χρόνο 3:15.29.

Τζούντο: Αλέξης Ντανατσίδης (-81κ.) – 17η θέση
(Φάση των «32»: Βαλουά Φορτιέ-Ντανατσίδης 10s2-0s3)

Πινγκ Πονγκ: Παναγιώτης Γκιώνης17η θέση
Τα ματς: Γκιώνης-Πέτο 4-0 (πρώτος γύρος), Γκιώνης-Σαλέχ 4-1 (δεύτερος γύρος), Τζεούνγκ-Γκιώνης 4-3 (τρίτος γύρος)

Κολύμβηση: Απόστολος Χρήστου (100μ. ελεύθερο) – 18η θέση με χρόνο 48.50 στα προκριματικά

Στίβος: Σταματία Σκαρβέλη (Σφυροβολία) – 18η θέση με καλύτερη βολή 69.01μ. στα προκριματικά


Ιστιοπλοΐα: Κατερίνα Δίβαρη (RS:X) – 19η θέση

Στίβος: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (δισκοβολία) – 19η θέση με καλύτερη βολή στα 59.18μ. στα προκριματικά.


Στίβος: Ελένη Πόλακ (άλμα επί κοντώ) – 19η θέση στα προκριματικά


Σκοποβολή: Νίκος Μαυρομμάτης (σκιτ) – 20ή θέση με 119π.

Ξιφασκία: Δώρα Γκουντούρα (Σπάθη) – 21η θέση
(Φάση των «32»: Γκουντούρα-Εμούρα 8-15)

Στίβος: Μιχάλης Αναστασάκης (σφυροβολία) – 22η θέση με καλύτερη βολή στα 73.52μ. στα προκριματικά.


Στίβος: Κωνσταντίνος Φιλιππίδης (άλμα επί κοντώ) – 22η θέση με 5.50μ.


Στίβος: Ραφαέλα Σπανουδάκη (200μ.) – 23η θέση με χρόνο 23.38 στα ημιτελικά


Κολύμβηση: Ανδρέας Βαζαίος (200μ. μεικτή ατομική) – 24η θέση με χρόνο 1:58.84


Στίβος: Χρήστος Φραντζεσκάκης (σφυροβολία) - 25η θέση με καλύτερη βολή στα 72.19μ. στα προκριματικά.


Κολύμβηση: Δημήτρης Μάρκος (800μ. ελεύθερο) – 26η θέση με χρόνο 7:58.68 στα προκριματικά

Στίβος: Κώστας Δουβαλίδης (110μ. εμπόδια) - 27η θέση με χρόνο 13.63 στα προκριματικά


Στίβος: Κυριακή Φιλιτισάκου (20χλμ βάδην) – 29η θέση με χρόνο 1:36.51


Κολύμβηση: Δημήτρης Μάρκος (200μ. ελεύθερο) – 31η θέση με χρόνο 1:49.16 στα προκριματικά

Στίβος: Βούλα Παπαχρήστου (άλμα εις μήκος) – 32η θέση με 12.23μ.


Τοξοβολία: Ευαγγελία Ψάρρα33η θέση
(Φάση των «32»: Λιν-Ψάρρα 6-4)

Ορεινή ποδηλασία: Περικλής Ηλίας35η θέση

Στίβος: Ραφαέλα Σπανουδάκη (100μ) – 35η θέση με 11.45 στα προκριματικά


Στίβος: Ειρήνη Βασιλείου (400μ) – 35η θέση με χρόνο 53.16 στα προκριματικά


Κολύμβηση: Απόστολος Παπαστάμος (200μ. μεικτή ατομική) – 35η θέση με χρόνο 2:00.38 στα προκριματικά

Στίβος: Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (50χλμ. Βάδην) – 36η θέση με χρόνο 4:12:49


Στίβος: Παναγιώτα Τσινοπούλου (20χλμ βάδην) – 53η θέση με χρόνο 1:47.19


Ποδηλασία Δρόμου: Πολυχρόνης Τζωρτζάκης 63η θέση με χρόνο 6:21.46

Συγχρονισμένη κολύμβηση: Ευαγγελία Πλατανιώτη, Εβελίνα Παπάζογλου, Μαρία Αλζιγκούζη, Ελένη Φραγκάκη, Κρίστι Γιαλαμά, Πηνελόπη Καραμέσιου, Ανδριάνα Μισίκεβιτς, Γιωργία Βασιλοπούλου – Δεν συμμετείχαν στο ομαδικό λόγω κρουσμάτων covid-19. Το ντουέτο παρουσίασε το ελεύθερο πρόγραμμα και στη συνέχεια αποσύρθηκε λόγω των κρουσμάτων.


Κολύμβηση: Κώστας ΕγγλεζάκηςΔεν συμμετείχε λόγω τραυματισμού

Στίβος: Ελισάβετ Πεσιρίδου (100μ. εμπόδια) – Δεν συμμετείχε λόγω τραυματισμού


Στίβος: Δημήτρης Τσιάμης (τριπλούν) – Δεν συμμετείχε λόγω τραυματισμού

Ποδηλασία πίστας: Χρήστος Βολικάκης – Δεν τερμάτισε

Ακολουθήστε τον bwinΣΠΟΡ FM 94.6 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο.

close menu
x