Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

Θρίαμβος και νταμπλ για τον Κιπτσόγκε στον Μαραθώνιο

Ο Κενυάτης Έλιουντ Κιπτσόγκε με χρόνο 2:08:38 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον Μαραθώνιο και μετά το Ρίο, έκανε το back to back στο Τόκιο.

Παρά την αφόρητη ζέστη (32 βαθμούς Κελσίου) και τη μεγάλη υγρασία (73%), ο Κενυάτης Έλιουντ Κιπτσόγκε έκανε περίπατο και έγραψε ιστορία, αφού κατέκτησε το δεύτερο χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες στον Μαραθώνιο.

Η ιστορική διαδρομή των 42 χιλιομέτρων και των 195 μέτρων ως το Sapporo Odori Park, ολοκληρώθηκε σε 2:08:38 από τον νικητή, ο οποίος μάλιστα στα τελευταία δύο χιλιόμετρα άνοιξε τη διαφορά και κλείδωσε τη νίκη.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Ολλανδός Αμπντί Ναγκέγιε (2:09:58) ο οποίος στην τελική ευθεία έδινε κουράγιο στον φίλο του και Μπασίρ Αμπντί που έτρεξε με τα χρώματα του Βελγίου (2:10:00), για να πλασαριστεί επιτυχώς στην τρίτη θέση.