Champions League

Ξέρανε την Μπόντο/Γκλιμτ στην παράταση και... έφυγε για τα αστέρια η Ντινάμο Ζάγκρεμπ!

Μετά από ένα ματς-θρίλερ, η Ντινάμο Ζάγκρεμπ επιβλήθηκε 4-1 της Μπόντο/Γκλιμτ στην παράταση και πέρασε στους ομίλους του Champions League.

Το 32ο εισιτήριο για τους ομίλους του Champions League πήγε στην Ντινάμο Ζάγκρεμπ!

Μετά από ένα ματς-θρίλερ, οι Κροάτες επιβλήθηκαν 4-1 στην παράταση της Μπόντο/Γκλιμτ, εξασφαλίζοντας την πρόκριση – παρότι είχαν ηττηθεί 1-0 στο πρώτο ματς.

Οι Σκανδιναβοί πλήρωσαν την απειρία τους και βρέθηκαν να χάνουν με δύο τέρματα πριν το ημίχρονο.

Το σκορ άνοιξε ο Όρσιτς μόλις στο 4ο λεπτό, με κοντινή προσπάθεια, ενώ ένα καταπληκτικό ανάποδο ψαλίδι του Πέτκοβιτς στο 35’ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων.

Η Γκλιμτ, παρ’ όλα αυτά, δεν το έβαλε κάτω και έφτασε στο γκολ που έστειλε τον αγώνα στην παράταση!

Ήταν στο 70’, όταν ο Γκρόνμπαεκ άδειασε με τρομερή ενέργεια δύο αμυντικούς και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, μειώνοντας έτσι σε 2-1.

Το εισιτήριο λοιπόν κρίθηκε στην παράταση, όπου η κούραση άρχισε να κάνει την εμφάνισή της. Εντέλει, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, ο Ντρμιτς λύτρωσε τους γηπεδούχους σκοράροντας προ κενής εστίας μετά από φάση διαρκείας, ενώ σε μια αντεπίθεση στο 120’ ο Μποτσκάι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.