Champions League

Καυτός Χάαλαντ: Πέτυχε χατ-τρικ και μετρά ήδη όσα γκολ έχουν Σουάρες, Ριβάλντο και Γκριζμάν!

Η Μάντσεστερ Σίτι πήγε στο ημίχρονο με προβάδισμα τριών τερμάτων (3-0) κόντρα στη Λειψία, με τον Χάαλαντ να πετυχαίνει χατ-τρικ.

Αδιανόητα πράγματα συνεχίζει να κάνει ο Έρλινγκ Χάαλαντ. Μετά τα δύο γκολ σε 78’’ δευτερόλεπτα (από το 22’ ως το 24’), ο Νορβηγός στράικερ πέτυχε χατ-τρικ στο φινάλε του ημιχρόνου για το 3-0 της Σίτι κόντρα στη Λειψία.

Μάλιστα, ο Χάαλαντ έφτασε τα 31 γκολ στο Champions League λίγο πριν κλείσει τα 23 του χρόνια. Όσα τέρματα έχουν σκοράρει στην καριέρα τους στη διοργάνωση ο Λουίς Σουάρες, ο Ριβάλντο αλλά και ο Γκριζμάν.

Παράλληλα, ο Έρλινγκ Χάαλαντ έχει σημειώσει ήδη 5 χατ-τρικ με τους "σίτιζενς" αυτή τη σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις, 3 περισσότερα από οποιονδήποτε άλλο παίκτη στο Big-5 των πρωταθλημάτων. Επιπλέον, είναι ο 1ος παίκτης της Premier League που πετυχαίνει 5 χατ-τρικ σε μια σεζόν μετά τον Χάρι Κέιν το 16/17, αλλά μοιάζει βέβαιο πως θα το ξεπεράσει σύντομα...