Γενικά

Πρεμιέρα με... κουλούρια για Νιγηρία και Καναδά

Νιγηρία και Καναδάς έμειναν στο 0-0 στην πρεμιέρα τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο γυναικών.

Ισόπαλοι, δίχως τέρματα έμειναν Νιγηρία και Καναδάς στην πρεμιέρα τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο γυναικών που γίνεται σε Αυστραλία και Νέα Ζηλανδία.

Οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους αλλά απέτυχαν να μετουσιώσουν κάποια εξ αυτών σε γκολ, με τις Καναδές να έχουν τη σημαντικότερη.

Ήταν στο 50ο λεπτό, όταν η Σινκλέρ έστησε την μπάλα στη λευκή βούλα για να εκτελέσει το πέναλτι που κέρδισε η ίδια, με την Ναντόζι να πέφτει σωστά και να αποκρούει.

Οι Νιγηριανές ολοκλήρωσαν το ματς με παίκτρια λιγότερη, καθώς στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων η Αμπιόντουν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα.

Οι δύο ομάδες πήραν έτσι από έναν βαθμό και είναι μαζί στη δεύτερη θέση του 2ου ομίλου, με την Αυστραλία να είναι μόνη στην κορυφή μετά το 1-0 επί της Ιρλανδίας, μία μέρα πριν.