Κύπελλο Ελλάδας

Το Περιστέρι τού πάει: Πρώτη εκτός έδρας νίκη στο ίδιο γήπεδο που πήρε την τελευταία πριν 8 μήνες!

Έπειτα από 8 μήνες και 12 συνεχόμενες εκτός έδρας ήττες, ο Παναθηναϊκός έσπασε την «κατάρα» στο Περιστέρι, το τελευταίο γήπεδο που είχε κερδίσει τον περασμένο Φεβρουάριο!

Ο Παναθηναϊκός έκανε την εκτός έδρας νίκη που χρειαζόταν για να συνεχίσει στο Κύπελλο, κερδίζοντας 1-0 στο Περιστέρι, με γκολ του Καρλίτος από ασίστ του Χατζηγιοβάνη στο 38’ και πέρασε στους «16». Οι «πράσινοι» όχι μόνο πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση, αλλά έσπασαν και μια κατάρα που κρατούσε 8 μήνες!

Συγκεκριμένα, το «τριφύλλι» πανηγύρισε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη μετά από 12 συνεχόμενες ανεπιτυχής προσπάθειες, Μάλιστα, η τελευταία ήταν στις 6 Φεβρουαρίου του 2021 και πάλι κόντρα στον Ατρόμητο και πάλι στο Περιστέρι!

Τότε, ο Φραν Βέλεθ είχε ανοίξει το σκορ με κεφαλιά (10'), όμως ο Γούτας απάντησε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον ίδιο τρόπο. Ο γνωστός ύποπτος φέτος Καρλίτος έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (48'), με τον Αγκάγεφ να ισοφαρίζει ξανά (55'). Τη λύση για το μεγάλο διπλό είχε δώσει ο Σανκαρέ με αριστερό σουτ στο 84'!