Nations League

Σκανδιναβική… τρέλα με δύο μεγάλα «διπλά» στη League B!

Σουηδία και Νορβηγία πέρασαν από Σλοβενία (2-0) και Σερβία (1-0) αντίστοιχα, ενώ η Ισλανδία ισοφαρίστηκε στο τέλος (2-2) από το Ισραήλ, στα ματς που άνοιξαν την δράση στη League B του Nations League.

Η χαρά του φιλοξενούμενου ήταν η πρώτη βραδιά της League Β στο Nations League, καθώς στα τρία ματς που διεξήχθησαν σημειώθηκαν δύο «διπλά».

Στον 4ο όμιλο, η Νορβηγία κατάφερε να πάρει τεράστια νίκη, 1-0, εις βάρος της Σερβίας στο Βελιγράδι, με τον Χάαλαντ να διαμορφώνει το τελικό σκορ με κοντινή προσπάθεια στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 69', πέρασε στο ματς για τους ηττημένους ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς του ΠΑΟΚ.

Την ίδια ώρα, στο έτερο ματς του γκρουπ, η Σουηδία έπαιρνε και αυτή μεγάλο «διπλό», 2-0, ενάντια στην Σλοβενία, χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φόρσμπεργκ στο 39ο λεπτό και το γκολ του Κουλουσέφσκι στο 88ο.

Τέλος, για τον 2ο όμιλο, Ισραήλ και Ισλανδία έμειναν στο 2-2, σε ένα ματς με μπόλικες συγκινήσεις και ανατροπές. Ο Αμπάντα έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους στο 25ο λεπτό, με Χέλγκασον (42’) και Σίγκουρντσον (53’) να ανατρέπουν τα δεδομένα για τους νησιώτες.

Εντέλει, ο Βάισμαν ισοφάρισε στο 84’, σώζοντας τον βαθμό για τους Ισραηλινούς.