Αγγλία

Ανατροπή... Champions League με Ίσακ για τη Νιουκάστλ μέσα στο Νότιγχαμ!

Η Νιουκάστλ χρειάστηκε ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις για να λυγίσει με 2-1 τη Νότιγχαμ εκτός έδρας και να βρεθεί στο -1 από την τετράδα της Premier League. Δύο γκολ για τις «καρακάξες» ο Ίσακ.

Η Νότιγχαμ Φόρεστ ήταν αήττητη εντός έδρας σε ματς πρωταθλήματος από τον Σεπτέμβριο, όμως η Νιουκάστλ δεν μάσησε από το προβάδισμα της ομάδας του Στιβ Κούπερ και πέρασε με 2-1 από το «Σίτι Γκράουντ», χάρη σε δύο γκολ του Ίσακ στις καθυστερήσεις των δύο ημιχρόνων!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 26’, όταν ο Ντένις εκμεταλλεύτηκε μεγάλο λάθος στην άμυνα των «καρακαξών» και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η ισοφάριση ήρθε στο 45+2’ με υπέροχο τελείωμα του Ίσακ μέσα από την περιοχή, με την ομάδα του Έντι Χάου να είναι ανώτερη στο δεύτερο μέρος και να έχει ακυρωθέν γκολ με τον Άντερσον (σε μία αρκετά περίεργη φάση).

Τελικά, ένα χέρι του Νιακατέστις καθυστερήσεις του ματς έδωσε την ευκαιρία στον Σουηδό επιθετικό να στήσει την μπάλα στη λευκή βούλα και να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Κάπως έτσι, η Νιουκάστλ μείωσε στον έναν βαθμό από την 4η Τότεναμ, έχοντας μάλιστα ένα ματς λιγότερο - και με τη Λίβερπουλ να απέχει πλέον πέντε βαθμούς.

Η δε Νότιγχαμ, έμεινε στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη της Premier League.