Αγγλία

Πού σε… Μπονί και πού σε σφάζει

Θιγμένη από τις «σφαλιάρες» σε πρωτάθλημα και Champions League εμφανίστηκε η Μαν. Σίτι. Με ήρωα τον Μπονί (κέρδισε αποβολή στο 2’ κι έβαλε το 1ο του γκολ), οι «πολίτες» καθάρισαν 3-0 τη Γουέστ Μπρομ.

Την παρηγοριά που έψαχνε μετά τις αναποδιές στο πρωτάθλημα και την Ευρώπη βρήκε η Μάντσεστερ Σίτι.

Λίγες μέρες μετά τον αποκλεισμό απ’ την Μπαρτσελόνα στο Champions League και μια βδομάδα μετά την ήττα απ’ την Μπέρνλι που την έβγαλε οριστικά εκτός τίτλου, η ομάδα του Πελεγκρίνι επέστρεψε στις επιτυχίες απέναντι στη Γουέστ Μπρομ (3-0).

Και το έκανε αναδεικνύοντας έναν καινούργιο πρωταγωνιστή: Τον Βιλφρίντ Μπονί!

Ξεκινώντας στη βασική ενδεκάδα, ο Σενεγαλέζος δε χρειάστηκε ούτε δυο λεπτά για να κερδίσει αριθμητικό πλεονέκτημα για την ομάδα του (αν και το φάουλ που οδήγησε στην αποβολή του το έκανε ο Ντόουσον και όχι ο Μακόλεϊ που πήρε το δρόμο για τ’ αποδυτήρια).

Πριν συμπληρωθεί το ημίωρο, δε, είχε απλοποιήσει ακόμα περισσότερο την κατάσταση για τους «πολίτες», σκοράροντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα τους. Από ‘κει και πέρα όλα έγιναν διαδικαστικά.

Αφού λοιπόν ο Φερνάντο σφράγισε απ’ το ημίχρονο κιόλας τη νίκη, ο Σίλβα της έδωσε διαστάσεις κλείνοντας το σκορ στο 77’. Έτσι, η Σίτι μείωσε τη διαφορά απ’ την κορυφή (έχοντας βέβαια δυο παιχνίδια περισσότερα απ’ την Τσέλσι), αλλά το κυριότερο κρατήθηκε στη δεύτερη θέση, την οποία είχαν πλησιάσει επικίνδυνα Άρσεναλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.