Super League 2

«Καθάρισε» τον ΠΑΟΚ Β' και μπήκε για τα καλά στο κόλπο της ανόδου ο Ηρακλής!

Με γκολ από κεφαλιά-ποίημα του Γιουμπιτάνα μόλις στο 5ο λεπτό, ο Ηρακλής νίκησε 1-0 τον ΠΑΟΚ Β' στο Καυτανζόγλειο, πέτυχε τρίτη σερί νίκη και «φώναξε» πως μπορεί να διεκδικήσει άνοδο στα «σαλόνια»!

Πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και κοιτάζει στα… ψηλά της βαθμολογίας ο Ηρακλής, ο οποίος επικράτησε 1-0 του ΠΑΟΚ Β’ για τη 12η αγωνιστική της Βόρειου ομίλου της Super League 2.
Οι «κυανόλευκοι» πανηγύρισαν την πέμπτη τους νίκη στα τελευταία έξι παιχνίδια και έφτασαν στην τέταρτη θέση με 20 βαθμούς. Ο «δικέφαλος του Βορρά» έμεινε στη δεύτερη με 22, τρεις πίσω από τον πρωτοπόρο Πανσερραϊκό, που έχει ματς λιγότερο.
Ήρωας του ματς για τον «Γηραιό» έγινε ο Γιουμπιτάνα, ο οποίος στο πέμπτο μόλις λεπτό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με πανέμορφη κεφαλιά. Οι άνθρωποι του «δικέφαλου του Βορρά» διαμαρτυρήθηκαν έντονα για σκληρό μαρκάρισμα του Κωστούλα στο 26’.

Στο 39’ ο Μπαλωμένος κατέβασε ρολά απέναντι στον Πατράλη, ο οποίος απείλησε με εντυπωσιακό ψαλιδάκι, ενώ στο 31’ ο ΠΑΟΚ έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση με μακρινό σουτ του Τασιούρα που πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Ηρακλή.

Ο ΠΑΟΚ πίεσε περισσότερο στο δεύτερο μισό του ματς, ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά. Μάλιστα, ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες, αφού στις καθυστερήσεις ο Τασιούρας είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε