Super League 2

Ισοπέδωσε την ΑΕΚ Β' και πάτησε κορυφή η Παναχαϊκή - «Τσίμπησε» βαθμό στην Καλαμάτα η Προοδευτική!

Έστω και με… τέσσερα ματς περισσότερα, η Παναχαϊκή «έπιασε» την Κηφισιά στην κορυφή του Νοτίου Ομίλου της Super League, επικρατώντας 4-0 της ΑΕΚ Β'! Νέα απώλεια για Καλαμάτα, 1-1 με την Προοδευτική.

Με επιβλητική νίκη (4-0) απέναντι στην ΑΕΚ Β’ επέστρεψε στις νίκες η Παναχαϊκή στη 12η αγωνιστική της Super League 2.

Οι Αχαιοί κράτησαν την επαφή τους με τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, «πιάνοντας» στους 24 βαθμούς την Κηφισιά, η οποία, όμως, έχει δώσει τέσσερα (!) ματς λιγότερα (στα δύο από αυτά η τύχη εκκρεμεί).

Η ΑΕΚ Β’, από την άλλη, γνώρισε την έκτη φετινή της ήττα και έμεινε στη 12 θέση με οκτώ βαθμούς.

Η Παναχαϊκή είχε ξακάθαρα τον έλεγχο του αγώνα, με τον Τσακμάκη να ανοίγει το σκορ στο 25’ με δυνατό σουτ, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Κωνσταντακόπουλος με προβολή διαμόρφωσε το 2-0.

Στο 51’ ο Μπουρλάκης διεύρυνε το προβάδισμα των γηπεδούχων, με τον Αλεξόπουλο στο 76’ να διαμορφώνει το τελικό 4-0.
Καλαμάτα και Προοδευτική έμειναν ισόπαλοι με 1-1. Η ομάδα του Κορυδαλλού ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο τέταρτο μόλις λεππό με τον Παυλίδη, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αρναρέλλη.

Με τον βαθμό η Καλαμάτα έφτασε στους 18 βαθμούς και έμειναν στην έκτη θέση, με την Προοδευτική να μένει έξω από την επικίνδυνη ζώνη με δέκα βαθμούς.