Super League 2

Θηρίο στην πρεμιέρα η Δόξα Δράμας, με το δεξί και ο Ηρακλής

Μεγάλο διπλό στα Τρίκαλα πήρε η Δόξα Δράμας με σκορ 3-2, ενώ ο Ηρακλής επικράτησε με 1-0 του νεοφώτιστου Ηροδότου στην πρεμιέρα της Football League.

Μετά από ένα χορταστικό ματς, η Δόξα Δράμας έφυγε με μεγάλο «διπλό» από την έδρα των Τρικάλων με σκορ 3-2, στην πρεμιέρα της Football League.

Οι γηπεδούχοι έδωσαν μεγάλη μάχη, όμως δεν κατάφεραν να σταματήσουν τους Δραμινούς από το τρίποντο. Το σκορ άνοιξε στο έκτο μόλις λεπτό ο Ανδρέου με σουτ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ρούνεϊ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.

Στο 26’ ο Πέρεθ «κρέμασε» τον Πίτκα για το 2-1 της Δόξας, ενώ ο Κρουθ στην επαναφορά μετά από σουτ του Πέρεθ έδωσε ισχυρό προβάδισμα στο 51’.

Τα Τρίκαλα πίεσαν για την ισοφάριση, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 76’ με κεφαλιά του Γκότοβου.

Πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 1-0 επικράτησε του Ηροδότου ο Ηρακλής.

Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν από το ένατο λεπτό του ματς με κεφαλιά του Περόνε και διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς, έχοντας πολλές ευκαιρίες.

Μάλιστα, στο 31’ ο Ζιάμπαρης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, με τον διαιτητή να δείχνει σέντρα, όμως ο βοηθός υπέδειξε οφσάιντ. Στο δεύτερο μισό του ματς ο ρυθμός έπεσε, με τον Ηρακλή να καταφέρνει να διαφυλάξει μέχρι τέλους το υπέρ του σκορ.

Με τον βαθμό έφυγε από τη Σπάρτη ο Κισσαμικός, ισοφαρίζοντας σε 1-1 λίγο πριν το φινάλε.

Στο πρώτο μισό του ματς, ο ρυθμός έμεινε χαμηλά, με την πρώτη καλή στιγμή να έρχεται στο ημίωρο, όμως στο δεύτερο μισό η εικόνα άλλαξε.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 58’ με σουτ του Μαντζίρη, ενώ στο 79’ ο Μαλόνγκα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Καραγιάννης διαμόρφωσε το τελικό σκορ.