Ισπανία

«Καθάρισε» με Γουίλιαν Χοσέ η Σοσιεδαδ

Καλύτερη σε όλο το ματς η Ρεάλ Σοσιεδάδ προηγήθηκε με δύο γκολ του Γουίλιαν Χοσέ μέσα στην έδρα της Εσπανιόλ, με το τελικό 1-3 να σημαίνει τη δεύτερη σερί νίκη της στην Primea Division, ούσα τρίτη!

Σε... παράσταση για έναν ρόλο μετατράπηκε η αναμέτρηση της Εσπανιόλ με την Ρεάλ Σοσεδάδ όπως αποδεικνύει και το τελικό 1-3, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής στην La Liga με το οποίο οι Βάσκοι πήραν το δεύτερο συνεχόμενο «τρίποντο» τους στο πρωτάθλημα και ανέβηκαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Η Σοσεδάδ ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλη την αναμέτρηση, με εξαίρεση ένα διάστημα στην επανάληψη, με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα… ασφαλείας από το ημίωρο. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γουίλιαν Χοσέ, που σκόραρε δις και οδήγησε τους οπαδούς των Καταλανών στο να… αποχωρήσουν από το γήπεδο πριν το ημίχρονο, σε ένδειξη διαμαρτυρίας!

Η Εσπανιόλ ναι μεν μείωσε με… δώρο από παίκτη του αντιπάλου της, δίνοντας ξανα ενδιαφέρον στο ματς στο 71' αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να απαντήσουν άμεσα, επαναφέροντας τη διαφορά των δύο τερμάτων, χάρη σε κλέψιμο και ατομική ενέργεια του Ισακ, που διατηρήθηκε μέχρι τέλους...