Βέλγιο

Τριάρα η Αντβέρπ

Η Αντβέρπ νίκησε με σκορ 3-2 τη Λέουβεν και σκαρφάλωσε στην 4η θέση της Jupiler League.

Επιστροφή στις νίκες, μετά από τρία παιχνίδια για την Αντβέρπ, η οποία επικράτησε με σκορ 3-2 της Λέουβεν, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 14η αγωνιστική της Jupiler League.

Έτσι, μετά τη νίκη αυτή, έφτασε τους 25β. και σκαρφάλωσε στην 4η θέση, όντας στο -3 από την κορυφή. Από την άλλη, η Λέουβεν παρέμεινε για τρίτο ματς χωρίς νίκη, με αποτέλεσμα να μείνει στην 9η θέση με 19.

Απίθανα πράγματα έγιναν στα πρώτα 17 λεπτά στο παιχνίδι. Η Αντβέρπ προηγήθηκε στ 5’ με τον Μπατουμπινσικά και τρία λεπτά αργότερα ο Μ’Μποκανί διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Η αντίδραση της Λέουβεν ήταν άμεση, αφού μείωσε στο 12’ με πέναλτι του Ανρί, που χτυπήθηκε δύο φορές και πέντε λεπτά αργότερα ισοφάρισε με τον Σοβά. Ο ρυθμός μέχρι το τέλος ήταν υψηλός και οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μια την άλλη, ωστόσο, οι παίκτες των δύο ομάδων δεν ήταν το ίδιο εύστοχοι. Αυτός που κατάφερε να σκοράρει στο 57’ ήταν ο Χόνγκλα, που έδωσε τη νίκη στην Αντβέρπ με 3-2.