Βέλγιο

Έριξε άνετη τριάρα στην Οστάνδη και παρέμεινε δεύτερη η Αντβέρπ

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, η Αντβέρπι νίκησε 3-0 την Οστάνδη εντός έδρας και παρέμεινε στην 2η θέση της Jupiler League μετά από 16 παιχνίδια.

Επιστροφή στις νίκες για την Αντβέρπ στο βελγικό πρωτάθλημα, αφού μετά την εκτός έδρας ήττα από την Σεντ Τρούιντεν, η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League επικράτησε εύκολα 3-0 εντός έδρας της Οστάνδης και παρέμεινε στο -4 από την κορυφή της βαθμολογίας.

Το πρώτο ημίχρονο μπορεί να πήγε στράφι, όμως στην επανάληψη οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Φίσερ (48'), για να έρθει ο Φρέι στο 62' να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Μάλιστα στο 80' ο Μπένσον έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Στα άλλα ματς της ημέρας, Γάνδη και Ζούλτε Βάρεγκεμ είχαν εύκολες εντός έδρας νίκες απέναντι σε Σταντάρ Λιέγης (3-1) και Μπίρσοτ (2-0) αντίστοιχα, ενώ ματσάρα έγινε στο Γκενκ-Σερκλ Μπριζ όπου οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με σπουδαίο διπλό (3-2) και παρέμειναν ισόβαθμοι με την Αντβέρπ.