Βέλγιο

Μπήκε σαν πρωταθλήτρια η Αντβέρπ

Η Αντβέρπ πήρε επαγγελματική νίκη με 1-0 επί της Σερκλ Μπριζ και ξεκίνησε νικηφόρα της φετινή της πορεία στο βελγικό πρωτάθλημα, δίνοντας συνέχεια στην περσινή χρονιά όνειρο.

Πέρυσι σάρωσε τα πάντα, φέτος ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε. Η νταμπλούχος Αντβέρπ επικράτησε 1-0 της Σερκλ Μπριζ και άρχισε ιδανικά την πορεία της στο φετινό πρωτάθλημα Βελγίου.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες, η ομάδα του Φαν Μπόμελ πήρε τους τρεις βαθμούς χάρις σε αυτογκόλ του Ντάλαντ μετά από γύρισμα του Οντρέικα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Η Αντβέρπ είχε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 87’, όμως το σουτ του Φερμέιρεν σταμάτησε στο δοκάρι.