Βέλγιο

«Σμπαράλιασε» τη Σταντάρ Λιέγης η Αντβέρπ, επέστρεψε από την κόλαση η Μπριζ

Επίδειξη δύναμης έκανε κόντρα στην Σταντάρ Λιέγης η Αντβέρπ για την 22η αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος. Σημαντικά «διπλά» για Γάνδη και Άντερλεχτ, επέστρεψε από το 2-0 της Σαρλερούα η Μπριζ.

Σε πάρτι μετέτρεψε το ντέρμπι με την Σταντάρ Λιέγης η Αντβέρπ. Η ομάδα του Μαρκ Φαν Μπόμελ επικράτησε με το εμφατικό 4-1 και μείωσε τη διαφορά της από τη δεύτερη Σεν-Ζιλουάζ στους δύο βαθμούς έπειτα από 22 αγωνιστικές. Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για την Άντερλεχτ η οποία πέρασε από την έδρα της ουραγού Σερένγκ 1-0 με γκολ του Στρούκενς στο 76' και «ροκάνισε» τη διαφορά της από την 8η θέση στους τέσσερις βαθμούς.

Πολύ κοντά στο κάζο βρέθηκε η Κλαμπ Μπριζ όμως τα γκολ των Λανγκ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου και του Σκοβ Όλσεν στο 50' ήταν εκείνα που την βοήθησαν να ισοφαρίσει σε 2-2 την Σαρλερουά και να παραμείνει στο μείον ένα από την Γάνδη η οποία έκανε εμφατικό πέρασμα με σκορ 3-0 από την έδρα της Σεντ Τρούιντεν.

Στο σημαντικότερο ματς της ημέρας στην Αμβέρσα, η Αντβέρπ χρειάστηκε μόλις οκτώ λεπτά για να προηγηθεί απέναντι στη Σταντάρ Λιέγης με το γκολ του Βίνσεντ Γιάνσεν. Στο 28' ο Μούγια εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Εκέλεκαμπ κάνοντας το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά στο ματς με τέρμα του Αλζάτε στο 40' όμως δύο λεπτά αργότερα το αυτογκόλ του Μποκαντί ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 υπέρ των γηπεδούχων. Στο 53' ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Γκόικο Τσίμιροτ, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας τη Σταντάρ Λιέγης με δέκα παίκτες και έτσι στο 87' ο Γιάνσεν με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς έγραψε το τελικό 4-1.